AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Každý rok 125 000 „neznámých“ aut

V České republice se dle odhadů prodá každoročně 700 000 ojetých vozidel. 250 000 z nich nabízejí velké autobazary, které mají v nabídce alespoň 100 vozidel. 450 000 aut se prodá tak zvaně na ulici, tedy mezi lidmi, a také v malých autobazarech s nabídkou do 30 vozů. Plných 35 procent z nich nezjišťuje a tedy ani neposkytuje dostatečné informace.

Na trh se tak každoročně dostane až 125 tisíc vozidel bez jakéhokoliv prověření. Vyplývá to z průzkumu Asociace prodejců použitých automobilů, autobazarů (APPAA).

„Prodejci, kteří nemají v nabídce více než 30 vozidel, se většinou historií vozidel příliš nezabývají,“ říká Petr Přikryl, předseda APPAA. Důvodem je především fakt, že většinou nejsou v jejich majetku, ale prodávají se tzv. v komisi. Bazar tedy prodej pouze zprostředkovává a za vozy v podstatě neručí. Dalším důvodem je náročnost prověřovací procedury. Velké autobazary za ně utrácejí ročně miliony korun, ty menší si to většinou dovolit nemohou. Navíc se jedná často o auta z dovozu, takže pro nového majitele je velmi obtížně dohledat reálnou historii vozu.

Naopak velké autobazary si v zahraničí samy vybírají kusy u leasingových nebo aukčních společností, kde je záruka původu stoprocentní, nebo si dokáží vše prověřit.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK