AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Auta rostou, garáže nikoliv

Ze všeho nejdříve je třeba říct, že svět se mění a auta rostou. Tedy: jestliže Golf první generace měl na šířku 1,61 metru, zcela nová (v ČR právě uváděná sedmá generace) je o 16 centimetrů širší. Délka je o dokonce o půl metru jiná, samozřejmě narostla. No, a když z tohoto vyjdeme, je otázkou, zda na to stavbaři myslí. Německý automotoklub ADAC, partner ÚAMK, provedl test v celkem deseti německých městech. Výsledek – velmi nelichotivý.

Zcela jistě bychom našli celou řadu problémů i v Čechách, byť je většina nadzemních i podzemních garáží, včetně parkovacích prostor obchodních domů poměrně nových. Důvodem je stejný, nerespektování změn rozměrů automobilů. Stavební předpisy a realita zde nejdou tak zcela ruka v ruku.

V Německu bylo donedávna předepsaná šířka minimálně 2,3 metru a nyní 2,5 metru. Ale buďme konkrétní?

ADAC kontroloval celkem 40 parkovacích domů ve městech: Bonn, Braunschweig, Chemnitz, Darmstadt, Duisburg, Kiel, Mainz, Mannheim, Potsdam a Regensburg. Z tohoto počtu 40 kontrol, jich jen 11 získalo hodnocení, které bychom mohli označit jako „dvojku“. Jedničku nedostal vůbec nikdo. 18 parkovišť si odneslo hodnocení – dostatečná. Osm jich bylo nevyhovujících, dvojice parkovišť pak bylo velmi špatných.

Důvody vcelku špatného celkového hodnocení lze shrnout: úzká parkovací místa, v některých případech i nedostatečná výška (to se týká vozidel SUV či MPV a velkých off-roadů). V řadě případů je problémem parkování pro maminky s dětmi, které potřebují složit a naložit kočárky, nemluvě o tělesně postižených. V jednom případě zjistila kontrola ADAC dokonce jediné místo pro invalidy.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK