AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

Kdo je viníkem? Auta, lodě, letadla?

Znečišťování životního prostředí se do značné míry někdy schematicky a zjednodušuje jen na negativní vliv dopravy a speciálně osobních automobilů. Jako by autobusová nebo nákladní doprava, používající dieselové motory, nebyla velkým znečišťovatelem. A můžeme pokračovat dál. A co obří lodě – trajekty, tankery. Co obří letouny?

Pokud zůstaneme „při zemi“, tedy přesněji na vlnách, pak je na místě konstatovat, že podle dánské vládní agentury pro ochranu životního prostředí jen 15 největších lodí světa znečistí ovzduší natolik, jako všech asi 760 milionů automobilů světa. Údaj je z roku 2009 a týká se emisí polétavého prachu, oxidů síry a dusíku. Dá se očekávat, že přes růst vozového parku je vývoj příznivější pokud jde o osobní vozy než pro lodě.

Vezměme například jen fakt, že nově spuštěná zaoceánská loď Harmony of the Seas spotřebuje za 24 hodin 250 000 litrů paliva. Podle jedné studie jen v Evropě vinou emisí z lodí umře, nebo skoná předčasně 27 000 osob. Co k tomu dodat? Že ochrana lidského zdraví vyžaduje komplexní řešení, které nevynechává žádná „bolavá místa“.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK