AutoStyl - Aktuality

Magazín o autech, sportu a cestování

19 km dálnic bez známky

Sáhnout do kapsy, zvláště pokud mají například mladí dvě auta – starší pro hlavu rodiny a druhé pro maminku a rozvoz dětí, nebo jde-li o seniory, pro 1500 Kč za dálniční známku není málo. Zvláště pokud jste z okraje města nebo vesnic okolo větších center a projedete po dálnici jen pár kilometrů. Proto ministerstvo dopravy v dalším kroku zruší od 2018 povinnost mít dálniční známku v případě jízdy po pěti úsecích.

Jak to tedy konkrétně od 1. ledna bude vypadat? Ti, kdo pravidelněji jezdí po českých dálnicích, jistě opět sáhnout pro 1500 Kč, aby zakoupili celoroční kupon. Ten bude například v ústředí ÚAMK v Praze v prodeji nepřetržitě 24 hodin už měsíc před koncem roku. Platnost celoročních známek totiž tradičně začíná od 1. prosince daného roku a trvá až do 31. ledna  následujícího roku. Tedy 14 měsíců. Tak tomu bude i letos. Naopak měsíční (440 Kč) a desetidenní kupóny (310 Kč) se začnou prodávat až v lednu.

Vloni se za dálniční kupóny v ČR vybralo 3,6 miliardy Kč, což je o 170 milionů více než rok před tím.

A kdo v roce 2018 tedy ušetří? Motoristé v okolí pěti měst jako je například Olomouc, Cheb a další. Celkem přestane být zpoplatněných 5 obchvatů o celkové délce 19 kilometrů. Jedná se například o dálnici D3 u Chebu, D55 u Otrokovic a podobně. Společně s již dříve vyjmutými 145 kilometry je to tedy celkem 164 km dálniční sítě bez zpoplatnění. Pro místní je to velmi vítaná pomoc a snížení nákladů za dopravu do zaměstnání a podobně. Dodejme, že tato změna začne platit od 1. ledna 2018.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK