ÚAMK již řadu let řeší bezpečnost silničního provozu, která zasluhuje trvalou pozornost. Každý rok jenom v zemích Evropské unie umírá téměř 50 000 dětí, žen a mužů při dopravních nehodách. Dalších více než půl druhého milionu lidí je zraněno. Těžko si lze představit pádnější argument pro důslednou propagaci bezpečné jízdy a dopravní výchovu mládeže v předškolním i školním věku. Zde je postavení ÚAMK rozhodující, zejména vzhledem k jeho členství v koordinační radě ministra dopravy pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích. Kromě toho připravil ÚAMK několik zajímavých projektů, které již svojí unikátností představují významný prezentační prvek.

TUV
TUV

Otočný simulátor

Otočný simulátor

Otočný simulátor slouží pro nácvik vyprošťování z převráceného vozidla a také asociuje stavy, které řidič zažívá při převrácení vozidla v případě nehody. Otočný simulátor nárazu je konstrukčně řešen jako speciální přívěs. Účelem tohoto simulátoru je zajistit pro motoristickou veřejnost reálnou možnost ověření účinku bezpečnostních pasů v případě skutečného převrácení vozidla a vyzkoušet si zároveň a eventuelně i nacvičit si postup, jak se bezpečně vyprostit z havarovaného vozidla v této neobvyklé situaci. Otočný simulátor je výchovnou atrakcí, která podá důkaz každému, kdo si na vlastní kůži vyzkouší, jaké síly působí při převrácení vozidla a jak jsou bezpečnostní pasy velice důležitým prvkem bezpečnosti vozidla.

 

Posuvný simulátor nárazu

Posuvný simulátor nárazu

O co se vlastně v případě tohoto zařízení jedná? Jako všechny chytré věci, je i simulátor nárazu ve své podstatě velmi jednoduchý. Je to tři a půl metru dlouhá nakloněná rovina, po které sjíždí dvousedadlový vozík o hmotnosti 300 kg představující kabinu osobního automobilu. Obě sedadla umístěná za sebou jsou vybavena tříbodovými samonavíjecími bezpečnostními pásy. Sklon i délka dráhy vozíku jsou vypočteny tak, aby se o dorazy zastavil rychlostí 12 km/h, což simuluje náraz ve skutečném automobilu do pevné překážky rychlostí 30 km/h. Rozdíl vzniká tím, že se vozík zastaví naráz, kdežto ve skutečném automobilu část energie pohltí jeho deformační zóny. Již na první pohled je jasné, že toto zařízení provozované ÚAMK velmi názorně demonstruje význam používání bezpečnostních pásů v automobilu a úzce souvisí s propagací bezpečnosti provozu na běžných komunikacích.

Mimo tento dlouholetý trend překvapivě nestojí ani několika násobný světový šampión Formule 1 Michael Schumacher. Již na konci devadesátých let minulého století propagoval ve spolupráci s představiteli mezinárodní automobilové federace (FIA) bezpečnostní kampaň 10 sekund pro život, která zdůrazňovala kromě jiného i důležitost používání bezpečnostních pásů. Součástí této celoevropské kampaně byla i prezentace simulátoru nárazu – zmiňovaného zařízení demonstrujícího právě účinnost bezpečnostních pásů. Sám mistr světa mnohokrát na různých místech Evropy předváděl, jak důležité je být ve vozidle správně připoután. Jako součást celoevropské struktury automotoklubů a člen významných mezinárodních motoristických organizací se na kampani 10 sekund pro životsamozřejmě podílel i ÚAMK. Kromě jiného také tím, že již v roce 1998 zajistil postavení prvního simulátoru nárazu v České republice. Ten od té doby absolvoval stovky akcí po celé republice i v zahraničí a stal se nedílnou součástí téměř všech rozsáhlejších prezentací souvisejících s bezpečností silničního provozu.

Automobilový trenažér a cyklistický trenažér

Automobilový trenažér a cyklistický trenažér

Toto zařízení jsou v podstatě dva trenažéry (cyklistický a automobilní) zabudované v přívěsném vozíku z hliníkové konstrukce. Celé pracoviště je tedy kryté před nepřízní počasí a plně mobilní. Zde si mohou hlavně zástupci mladé generace vyzkoušet správné režimy jízdy na kole a v autě. Oba trenažéry jsou vybaveny sofistikovaným software, takže je možno volit na obrazovkách různé režimy jízdy, různé počasí, denní i noční dobu apod. a vyhodnocovat účastníkům chyby, kterých se dopouštějí. Oba trenažéry jsou velmi oblíbené mladou generací nastupujících motoristů, protože si zde mohou vyzkoušet své znalosti a schopnosti bez nebezpečí způsobení škod nebo úrazu.

Požadavky: prostor 7 x 5 m, energie 1 kW, normální zásuvka 220 V

cyklo_2.jpg

Mobilní dětské dopravní hřiště

Mobilní dětské dopravní hřiště

Jedná se o plně mobilní a sofistikované zařízení pro vybudování plně vybaveného „dětského dopravního hřiště“. Děti se zde učí rozpoznávání dopravních značek, správnému způsobu jízdy a získávají praktické návyky a dovednosti pro jejich bezpečné chování v dopravním provozu. Součástí dětského dopravního hřiště jsou i prvky pro jízdu zručnosti (šikmá plocha, zúžený průjezd, slalom, průjezd brankou, přenos předmětu z bodu A do bodu B, zastavení na přesnost)

Požadavky: prostor 30 x 20 m

dopravni_hriste_2.png

LED velkoplošná obrazovka

LED velkoplošná obrazovka

Velká LED obrazovka na podvozku Mercedes Atego promítací plocha 3 x 5 m (požadavek na prostor 3 x 10 m na vlastní zařízení a prostor pro diváky, na elektrický příkon - buď třífázový 3 x 400 V / 16 A, průměrný příkon 3 kW, max. příkon do 10 kW, nebo trojice zásuvek 230V na oddělených fázích (max. fázový odběr cca 14 A, v případě nemožnosti zajištění elektrického připojení má zařízení vlastní zdroj elektřiny - elektrocentrálu).

Toto vysoce sofistikované a nákladné zařízení s obrovským zobrazovacím výkonem (ale také nutným velkým příkonem elektřiny) je možno použít i při přímém slunečním svitu, v noci, za jakéhokoliv počasí. Výkon zobrazení i reproduktorů je veliký a zařízení je schopno ozvučit velké prostory např. náměstí. Je zde možné využít mobilní kamery pro přímý přenos aktuálního dění mimo dosah obrazovky (např. přímý přenos vyhlašování vítězů, závodů, apod.).

obrazovka_led.png

Mobilní škola bezpečné jízdy

Mobilní škola bezpečné jízdy

Jednodenní kurzy bezpečné jízdy vás naučí lépe ovládat vaše vozidlo v krizových situacích, do kterých se jako řidič můžete běžně dostat. Naučíte se předejít smyku, jak ovládat vozidlo v případě smyku, vyzkoušíte si délku brzdné dráhy v závislosti na rychlosti a rozdílnosti povrchů. Naučíte se krizové brzdění v nenadálých situacích, vyhýbací manévry, průjezdy zatáčkou, vyzkoušíte si chování vozidla při umělém vyvolání smyku a při dalších nebezpečných situacích. To vše se provádí na kluzné ploše, kde se simulují extrémní podmínky v běžném silničním provozu.

Mobilní kluznou plochu si můžete pronajmout s výukovou učebnou a vše přivezeme přímo k vám.

naves_2.png

Máte-li zájem, využít služeb našich simulátorů na vlastních akcích, kontaktujte nás:

Jaroslav Dvořák

mobil: +420 737 234 543

Kontaktní formulář

Powered by ChronoForms - ChronoEngine.com

Osobnosti na simulátorech

osobnost_1.png
osobnost_4.png
osobnost_10.png
osobnost_6.png
BB_Schumacher.JPG
osobnost_2.png
osobnost_5.png
osobnost_9.png
osobnost_7.png
Lid_z_obrazovky.jpg
osobnost_3.png
osobnost_8.png
osobnost_12.png
osobnost_11.png
TUV_BB_041.jpg
© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK