AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Cyklista: Uvidí ho brzdný systém

Možná to dokonce překvapí, ale při bezmála 25 % nehod na německých silnicích je účastníkem i cyklista. Stojí tedy před výroby automobilů zásadní technický úkol – vytvořit elektronický systém, který by včas upozornil například na příčné přejíždění silnice neoznačeného cyklisty.

Na takovémto elektronickém systému pracovala společnost Bosch, a nyní ho uvádí na trh. Je schopný například při rychlosti jízdy vozidla 40 km/h během 1/160 sekundy zaregistrovat cyklistu, vůz bezpečně zastavit a znovu rozjet. Podstatné také je, že systém byl testován i za nepříznivých klimatických podmínek – za deště, mlhy a podobně.

Velmi zajímavý další systém Bosch, který se zatím testuje, spočívá v tom, že nedovolí otevřít dveře stojícího vozu, pakliže se zezadu přibližuje podél něj jiný automobil. Tedy, nedovolí, aby se ze zaparkované řady vychýlily dveře auta a v nich postava, a to přímo do dráhy jedoucího vozidla. Elektronický systém detekuje pohyb kolem auta v okruhu 20 metrů a případně blokuje kterékoliv dveře vozidla.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK