AutoStyl - Bezpečnost

Magazín o autech a cestování

Výhled z auta? Nejhorší je to v SUV

Když se zeptáte, proč právě SUV?, uslyšíte od majitelů nebo prodejců prakticky totéž: sedíte výš, je to bezpečnější, máte dobrý výhled… Ale kdeže, nevěřte jim to. Věřte testu partnerského autoklubu ÚAMK, švýcarskému TCS. Ten zkontroloval celkem 69 modelů uvedených na trh v letech 2012 až 2017.

Při komplexním porovnání výhledu na větší vzdálenost, do zatáčky, při couvání, parkování… vyšlo, že na dně tabulky skončila tak populární a „obdivovaná“ pro dobrý výhled vozidla SUV. Naopak obecně platí, že mnohem lépe na tom jsou malé vozy, kompaktní a kombi.

Celkem rozdělil automotoklub TCS vozidla do 6 tříd a stanovil šest přesných kritérií. To nejpodstatnější bylo změřit úhel, v němž řidič nevidí předměty (kužely a podobně) ať už na větší nebo malou vzdálenost. Ukazuje se, že paradoxně je největším nepřítelem dobrého výhledu snaha automobilek zajistit co nejvyšší bezpečnost. To vede techniky k tomu, že navrhují vozy se stále vyšší přední kapotou (přes níž není dobře vidět), se stále silnějšími především A, ale i C sloupky (za nimiž se neschová jen chodec či cyklista, ale mnohdy celé auto), se stále masivnější zádí (takže průhled dozadu je minimální). Co „nepokazí“ bezpečnost, to zvládne „krása“. Designu se podřizují svažité linie zádě, protáhlá příď, malá vnější zpětná zrcátka a tak podobně. Samozřejmě, že při testu se brala v potaz vybavenost daného modelu čidly či parkovací kamerou a podobně.

A konečný závěr?

Na nejvyšší pěti hvězdičkové hodnocení dosáhl jediný model – malý Smart ForTwo. Z něj například řidič při parkování viděl půlmetrový kužel i ještě 1,9 metru od něj. Na opačném konci tohoto hodnocení bylo například SUV Ford Edge (viditelnost kuželu jen od 12,5 metru) nebo Jaguar XE (13,12 m). Podobně na tom byly i: Mercedes GLC, Lexus NX nebo Renault Grand Scénic. Proto získaly tyto vozy jen 2 hvězdičky.

Mezi malými vozy bylo 8 aut, která získala 4 hvězdičky a zmíněný Smart dokonce 5. V nižší střední třídě jen dva modely: VW Golf a Subaru Impreza dosáhly na 4 hvězdičky. Mezi kombíky byly 4 vozy, které si zasloužily 4 hvězdičky, včetně Škody Octavia Combi. Mezi sedany a liftbacky byly jen tři solidní výsledky (například Opel Insignia). Mezi MPV jen 2 modely obstály (například Citroën C4 Picasso). No a nakonec kategorie SUV. Tam sice obstály (4 hvězdičky) celkem 3 modely, ale z nich Suzuki SX4 a Peugeot 2008 spíše patří do třídy kompaktů. Jakmile šlo o skutečné SUV, jako třeba Peugeot 3008, už si vysloužily, třeba jako v tomto případě jen 2 hvězdičky. Což znamená – špatný výhled.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK