Chorvatsko - Radíme cestovatelům

Autostyl - Magazín o autech a cestování

Na dovolenou s firemním či vypůjčeným vozidlem

Cestujete do zahraničí firemním či vypůjčeným vozidlem? V případě, že použijete motorové vozidlo, kde nejste uveden jako vlastník vozidla, nechte si vystavit od majitele vozidla potvrzení. Text potvrzení musí být minimálně v anglickém jazyce, nebo v jiném světovém jazyce.

Máte problémy s dobíjením krabičky ENC nebo si nevíte rady kudy cestovat do Chorvatska? Připravili jsme pro vás speciální službu osobního poradenství pro správné fungování krabiček ENC a tvorbu itinerářů na cestu nejen na Jadran.

Je tomu tak v řadě zemí, a Chorvatsko není výjimkou – v případě havárie musí mít cizí motorista záznam o dopravní nehodě. Tím je dáno, že když se český motorista stane účastníkem nehody, musí předně zavolat policii. A to na čísle 192.

Bezprostředně po dopravní nehodě platí to samé co u nás: zůstat pokud možno v klidu, bezpečně označit místo dopravní nehody, v případě potřeby zavolat záchranné složky skrz jednotné evropské číslo 112 a pokud nedošlo ke zranění volat vždy policii k vyšetření dopravní nehody. Pokud cestujete do zahraničí, nezapomeňte si sjednat asistenční službu a na pojišťovně si vyzvedněte euroformulář v alespoň jednom cizím jazyce.

Cestování s dětmi může být velmi radostné a zábavné – ale většinou jen tehdy, když jsou malí spolujezdci dostatečně odpočatí, spokojení, nenudí se nebo je netrápí horko ani dopravní kolony. Stresu na cestách se opravdu lze vyhnout - především díky nadhledu dospělých a správné přípravě. ÚAMK vám přináší tipy a rady, aby vaše dovolená a cestování proběhlo v klidu a bezpečí a vy jste do cíle vždy dorazili šťastně a v dobré náladě. 

Cestovní doklady pro zvířata

EU pet pas a elektronický mikročip jsou již povinné při cestování do zahraničí. Zvážit je také třeba to, že v některých zemích je povinné očkování proti tasemnici. Pokud tedy cestujete do Finska, Velké Británie, Irska, Norska a na Maltu, tak je třeba toto očkování pět dní před vstupem do dané země.

přestávky, kvalitní strava, klid v autě

Dlouhé jízdy autem mohou být velmi náročné – dlouhé sezení namáhá svaly a v průběhu řízení klesá i koncentrace a výkonnost. Připravili jsme pro vás několik tipů a jednoduchých relaxačních cviků, abyste na svých (nejen) letních cestách zůstali psychicky i fyzicky fit a do cíle dorazili v pořádku.

Previous Next

Pokud se vydáváte k Jadranu a chystáte se například surfovat, potápět, vydat se na pronajaté lodi na moře, určitě byste měli mít číslo 195 uloženo ve svém mobilním telefonu. Proč? Jedná se o spojení na Národní ústřednu pro koordinaci pátrání a záchrany na moři (Nacionalna središnjice za uskladivanje traganja i spašavanja na moru – MRCC).

Kdo to nezažil, měl by. Pohled z paluby lodě na břeh je zcela jiný, pro nás suchozemce velmi nezvyklý a má své neopakovatelné kouzlo. Někdo tomu pak propadne na celý život, jiný se vrátí na břeh. Každý každopádně bude na tyto okamžiky vzpomínat.

Potápění v Chorvatsku je tou nejjednodušší šancí, jak se podívat pod hladinu slané vody a přitom také něco uvidět. Zároveň jde o potápění bez risku a neočekávaných nebezpečných setkání. Prostě ideální pro ty, kdo s tímto sportem začínají, nebo, kdo si ho chtějí v klidu užít.

Strana 1 z 2

© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK