Chorvatsko - Cestujeme s dětmi

Magazín o autech a cestování

Cestování s dětmi

Cestování s dětmi může být velmi radostné a zábavné – ale většinou jen tehdy, když jsou malí spolujezdci dostatečně odpočatí, spokojení, nenudí se nebo je netrápí horko ani dopravní kolony. Stresu na cestách se opravdu lze vyhnout - především díky nadhledu dospělých a správné přípravě. ÚAMK vám přináší tipy a rady, aby vaše dovolená a cestování proběhlo v klidu a bezpečí a vy jste do cíle vždy dorazili šťastně a v dobré náladě. 

Bezpečnost na prvním místě

Téměř dvě třetiny dětí mladších šesti let, které jsou zraněny při autonehodě, zemřou. V mnoha případech je na vině nedbalost nebo neznalost rodičů při zajištění svého dítěte v autě. Rodiče jsou přitom pro své potomky vzorem – nejen v každodenním životě, ale i v autě.

Děti přesně vnímají, jak jejich rodič řídí, jak se chová za volantem, jestli jede ohleduplně, nebo agresivně, a automaticky pak toto chování v budoucnu přejímají. Dbejte proto na to, abyste dětem vštípili slušné chování za volantem i důležitá pravidla pro bezpečnou jízdu autem. Tím nejdůležitějším je: od prvního až do posledního ujetého metru musí být všichni pasažéři připoutaní.

Pokud máte na dveřích v místě, kde sedí dítě, pojistku, která znemožní otevření těchto dveří zevnitř, aktivujte ji. Jinak platí zásada, že dítě smí vystoupit až tehdy, kdy to řidič výslovně dovolí, a všichni ze zadních sedadel navíc vystupují směrem k chodníku.

Co se týká krmení malých dětí za jízdy, doporučujeme zastavit, abyste předešli případnému zranění třeba o lžičku v momentě, kdy řidič například neočekávaně a prudce zabrzdí. Také s přebalováním batolat počkejte, až bude auto v klidu – rozhodně dítě nikdy neodepínejte ze sedačky za jízdy, byť by to mělo být jen na pár sekund.

Pokud spolu s dětmi cestují dva dospělí a je-li na sedadle vzadu dostatek místa, je dobré, aby si jeden z nich sedl k dítěti. Pokud to není možné, doporučujeme namontovat do auta přídavné zrcátko, které vám zajistí dostatečný přehled o dění v zadní části auta, aniž byste se museli otáčet. Dbejte také na správné upoutání dítěte v bezpečnostní autosedačce odpovídající jeho věku a především výšce a váze.

[alert type="warning" close="yes"]A pozor: dítě (děti) nikdy nenechávejte v autě samotné![/alert]

Oblečení na cestu

Heslo, které oceníte zejména při dlouhých cestách, zní: pohodlí především! To znamená vzdušné, pot dobře absorbující (bavlněné) oblečení, které neškrtí ani nedře. Měli byste přitom být připraveni na možné střídání teplot a mít s sebou také vždy dostatek věcí na převlečení. Nezapomeňte ani na sluneční brýle, důležité jsou také protisluneční clony nebo fólie na oknech auta, které zamezí přímému slunečnímu záření. S klimatizací zacházejte opatrně – nenastavujte příliš nízký počet stupňů, abyste zbytečně nezatěžovali svůj organismus nebo se nenachladili (rozdíl mezi teplotou v autě a venku by v zásadě neměl být větší než 6 stupňů Celsia). 

Občerstvení do auta

Nespoléhejte pouze na restaurace při odpočívadlech a už doma připravte alespoň nějaké jídlo na cestu. To by mělo být spíš lehké – vhodné je ovoce (například banán nebo na kousky nakrájené jablko), zelenina, pečivo, sýr… K pití (mějte ho s sebou dostatek, pitný režim je na cestách velmi důležitý) se hodí voda, čaj nebo džus – nejlépe v lahvičce nebo pro větší děti v uzavíratelném kelímku s brčkem. Pro jistotu přibalte také pytlík – pro případ, že by někoho z pasažérů přepadla v autě náhlá nevolnost.

Nevolnost v autě

Pokud cestujete s dětmi, mějte s sebou vždy dostatek pytlíků pro případné „nehody|“ – děti jsou citlivější než dospělí a špatně v autě se jim může udělat v podstatě kdykoli. I proto se snažte jet plynule, bez prudkého brždění a přidávání plynu, zejména v zatáčkách. Vyvarujte se hlasité hudby a snažte se v autě udržovat čerstvý vzduch. Rozhodně nekuřte! Dbejte na to, aby děti do auta nenastupovaly s příliš plným, ale ani prázdným žaludkem. Zcela nevhodné je tučné nebo příliš sladké jídlo, stejně jako nápoje s bublinkami (sycené minerálky a limonády). Pro rychlé zasycení mějte pro děti na cestu připravené netučné sušenky nebo piškoty.

Hračky na cestu

Pro menší děti přibalte jejich oblíbeného plyšáka, větší děti ocení společenské hry jako třeba karty. Dlouhou cestu dokáže zpříjemnit také CD přehrávač. Děti by ale neměly být hraním dlouho odpoutány od koukání z okna - mohlo by se jim udělat špatně (příliš nedoporučujeme ani dlouhé čtení nebo prohlížení obrázkových knížek). Nevhodné jsou pastelky nebo jakékoli jiné špičaté nebo hranaté předměty – při prudším zabrzdění mohou vést ke zranění. Dětem nezapomeňte přibalit také lehkou deku a polštářek – spánek a odpočinek během jízdy dokáže zázraky.

Pravidelné přestávky

Zejména pro kojence a malé děti je důležité dodržovat navyklý každodenní rytmus (spánek a jídlo v pravidelném denním režimu), bez ohledu na destinaci i délku cesty. Před vyjetím si proto připravte plán jízdy i pravidelných zastávek – ty by i z ohledu k řidiči a ostatním účastníkům silničního provozu měly trvat alespoň 15 minut každé dvě hodiny. Při cestování s menšími dětmi se doporučuje tento interval zkrátit dokonce na hodinu. Pauzy využijte nejen k jídlu, ale vždy vystupte i z auta a protáhněte se a projděte na čerstvém vzduchu.

Využijte také nabídky odpočívadel – podél dálnic, zejména v Rakousku, je většina odpočívadel a motorestů vybavena hracími koutky, hřišti, místnostmi na přebalování dětí nebo dětskými sedačkami a postýlkami. Mají tu navíc přichystanou i speciální nabídku jídel pro děti a řadu soutěží, které vašim potomkům zpestří cestu.

Cestování v noci

Tato myšlenka se může zdát lákavá – proč nevyužít dobu, kdy děti tak jako tak spí, dálnice je prázdná, není horko a řidiče neoslňuje sluníčko? Ale pozor: noční útlum se netýká jen dětí, ale i dospělých, navíc jízda za tmy vyžaduje zvýšenou koncentraci. Kdo se vydá na cestu na noc, navíc ještě po náročném dni, velmi riskuje. Na cestu proto rozhodně nevyjíždějte na noc po pracovním dni, a pokuste se také vyhnout době, kdy se očekává silný provoz (např. začátek prázdnin) – únava ostatních vás může ovlivnit stejně tak jako vaše vlastní. Až budete plánovat cestu a zastávky, využijte služeb ÚAMK, který pravidelně zveřejňuje dopravní informace a prognózy – najdete je na našich webových stránkách nebo na nepřetržité telefonní lince 1230.

Pokud se přeci jen vydáte na cestu večer, rozhodně nejeďte celou noc. V tomto případě je nejlepší vyjet k večeru, zastavovat alespoň každé dvě hodiny na 15 minut a nejet déle než zhruba do jedné hodiny po půlnoci. A věnujte zvýšenou pozornost známkám únavy – pokud u sebe zaznamenáte krátké momenty nepozornosti, pálení očí, těžká víčka nebo tendenci usínat, okamžitě zastavte a dopřejte si spánek.   

Cestovní lékárnička

S sebou na cesty si vezměte základní léky – co přesně by vaše lékárnička měla obsahovat, prodiskutujte nejlépe s dětským lékařem, který má vaše potomky v trvalé péči.

Ochrana proti hmyzu i slunci

Nezapomeňte ani na repelenty a také dostatek kvalitních krémů s ochranným slunečním faktorem. Pokud si nebudete jisti, jaká fotoprotekce je pro vás nejvhodnější a jak ji správně aplikovat, můžete využít rad naší dermatoložky. Obecně platí, že byste u dětí měli volit opalovací přípravky s ochranným faktorem 50+ (nezapomeňte namazat i citlivá místa jako nos, uši a ramena) a průběžně je opakovaně nanášet dle potřeby v průběhu celého dne (poprvé asi půl hodiny předtím, než půjdete na sluníčko, dále např. po koupání). V době mezi 11. a 15. hodinou se zcela vyhněte přímému slunečnímu záření; kojence byste přímému slunci neměli vystavovat vůbec. Zejména u dětí je velmi důležitá také prodyšná pokrývka hlavy, nejlépe taková, která kryje i šíji. Samozřejmostí jsou i sluneční brýle.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK