Chorvatsko - Cestujeme vypůjčeným vozem

AutoStyl - Magazín o autech a cestování

Jak postupovat, abychom, když přijdeme k přehřátému vozu stojícímu na slunci, dosáhli co nejrychleji přijatelné teploty uvnitř? Přirozeně, že jednak stáhneme všechna okénka a pustíme klimatizaci. Rozhodně se ale hned rozjedeme, protože klimatizace funguje naplno právě za jízdy.

Odborníci ÚAMK vás pravidelně informují o tom, jaké nové předpisy, vyšší pokuty a přísnější opatření čekají turisty při jejich dovolenkových cestách k moři. Abychom vám naznačili, že ani svět pláží není bez hrozby pokut, přinášíme pár příkladů.

Ti, kdo si za cíl své dovolené pravidelně vybírají ostrov Čiovo, „naproti“ Trogiru na chorvatském pobřeží jaderského moře, se už od roku 2015 těší na nový most. Tehdy byl plán zveřejněn i s termínem, který hovořil v prvním etapě o letních měsících letošního roku. Jenže…

Jedním z nejčastějším dotazem na naší infolince 1230 je jestli turisté z České republiky potřebují platný cestovní pas nebo občanský průkaz pro cestu do Chorvatska. Proto se náš team vydal přímo na hranice s Chorvatskem a zjišťoval co vyžadují tamní kontrolní orgány od turistů.

Jedním z utajených výdajů, které dosud čekaly na motoristy například při cestě do Chorvatska, byly výdaje za roaming při telefonování mobilem. Ať už šlo o samotné telefonování nebo stahování dat, mohly se výdaje vyšplhat pěkně vysoko. Byť byly na jaře vloni roamingové sazby celoevropsky sníženy, jejich zrušení nás čeká až letos.

Chorvatsko, stále oblíbená destinace českých turistů, láká svou výhodnou dojezdovou vzdáleností, kdy za pár hodin dorazíte ke krásnému moři, kam s vámi proto může i čtyřnohý kamarád. Smí ale na všechny pláže? Ve spolupráci s Chorvatským turistickým sdružením Asociace cestovních kanceláří ČR připravila krátký informační přehled pláží, kde můžete trávit vaší dovolenou i s psím doprovodem.

Rostoucí zájem o cestovní ruch v zemích Evropské unie v roce 2015 představoval vloni nárůst o 3,2 % na rekordních 2,8 miliardy přenocování. Jednou ze zemí, která zaznamenala nejvyšší nárůst, bylo Chorvatsko (+ 7,9 % meziročního růstu). Tak to alespoň vyplývá ze zveřejněných údajů evropského statistického úřadu Eurostat.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK