Chorvatsko - Potápění

Magazín o autech a cestování

Potápění

Potápění v Chorvatsku je tou nejjednodušší šancí, jak se podívat pod hladinu slané vody a přitom také něco uvidět. Zároveň jde o potápění bez risku a neočekávaných nebezpečných setkání. Prostě ideální pro ty, kdo s tímto sportem začínají, nebo, kdo si ho chtějí v klidu užít.

Velkou výhodou potápění v Chorvatsku je i fakt, že prakticky na všech významných lokalitách najdete česká potápěčská centra, takže nemusíte mít obavu z jazykových (byť malých) nedorozumění. Česká centra najdete například v Poreči, na ostrovech Pag, Brač, Hvar, na Murteru, Veruda…

Pokud víte, kam v Chorvatsku míříte, stačí vyhledat na internetu nejbližší českou potápěčskou základnu. Samozřejmostí jsou domácí, tedy chorvatská centra (více na: www.prodiving.hr). Celkem je na pobřeží Jadranu zhruba 106 potápěčských středisek.  

Prvním předpokladem pro potápění je vlastnictví potápěčského průkazu, základní školy jsou: CMAS, PADI, BSAC, NAUI, SSI, IANTD. Jejich průkazy jsou v Chorvatsku akceptovány. Pokud se chystáte teprve vyzkoušet potápění, je ideální mít potvrzení od lékaře o vašem dobrém zdravotním stavu, a to jak pro potápěčské centrum, tak sám pro sebe, aby si byl člověk jist, že mu za situace přetlaku nevznikne nějaký zdravotní problém – krvácení z nosu, uší, poškození bubínku a podobně. Do center se může vydat jak se svojí výbavou, tak bez ní. Ideální je však spoléhat se na vlastní: masku, ploutve a případně automatiku.

Právě podle toho, jak jste vybaven, je stanovena základní cena. Orientačně: od 20 euro ze břehu s vlastním vybavením, od 30 z lodi a zhruba o 20 – 30 euro více, když si výbavu zapůjčíte v centru. Základem je pokud možno co nejpečlivější kontrola zapůjčeného vybavení, dohodnout se na průběhu ponoru, kdo s kým je v páru, do jaké hloubky se půjde, na jak dlouho atd.

Pro začátečníky pak platí hlavní zásada – klidně a obezřetně, nepřeceňovat se. Kdo se chce rovnou pustit do výuky, ať zvolí raději české centrum, pokud neovládá dobře cizí řeč. Obvykle lze během intenzivního týdenního kurzu složit zkoušky pro licenci s jednou hvězdičkou (opravňuje k potápění do 18 metrů). Takovou možnost nabízí například česká základna Manjana na Brači a další.

Pokud jde o alespoň základní přehled školy uvádíme příklady: v istrijském Vrsaru, Poreči, Rovinji, Pule a Medulinu, v Crikvenici a Selcích na Chorvatském přímoří, v Beli na ostrově Cres, v Malém Lošinji na ostrově Lošinj, v Rábu na stejnojmenném ostrově, v Zadaru, Sukošanu, Vodicích, Pakoštanech a Primoštenu v Severní Dalmácii, v Tisnu, Betině a Jezerech na ostrově Murter, v středodalmatských letoviscích Rogoznici, Segetu, Kaštelu Štafilić, Brele a Makarské, na ostrově Čiovo, v Bolu a Supetaru na ostrově Brač, ve Hvaru a Vrbosce na ostrově Hvar, v Komiže na ostrově Vis, v jihodalmatském Cavtatu a Trsteniku, v Blatu a ve Vela Luce na ostrově Korčula, v Pomeně na ostrově Mljet.

Zkušení potápěči si mohou zaplatit kartu pro individuální potápění (Odobrenja za individualno ronjenje) v Chorvatsku (2400 kun/rok), které vydávají místní kapitanáty nebo jejich pobočky. 

Pro ně je důležité vědět, kde jsou zajímavá potápěčská místa. Jejich přehled, ale i další informace hledejte u organizace s centrálou v Rijece Grupacija ronilačkog turizma. Nebo u Chorvatského potápěčského svazu (www.diving-hrs.hr). 

Uvádíme alespoň některá zajímavá místa, kde se lze na Jadranu potápět:

  • Ostrov Mljet, jehož podmořský svět obdivoval Jacques-Yves Cousteau i pro červené korály.
  • Biokovo, zátoka Vrulja s podmořskou dírou, kde vyvěrá sladkovodní voda řeky Cetiny.
  • Ostrov Brač, Golubja špilja u Bolu, podmořská jeskyně.
  • Na jižní straně poloostrova Pelješac, v místě Dingač se objevují metrové ryby Kimje a houby zvané Sloní uši.
  • Ostrov Pag v blízkosti přístavu Žigljen je nalezištěm amfor a místem výskytu mořského mechu zvaného mořská krajka.

Samozřejmě, je třeba v případě jakékoliv nehody mít i kontakty na ty, kdo mohou pomoci:

  • Pátrací a záchranná služba na moři (Služba za spašavanje i traganje na moru), tel. 9155, VHF kanály 16, 10, 74
  • Barokomora Pula, tel./fax ++385(0)52 217 877, 24 572, GSM 098/255 945, 098/219 225
  • Barokomora Split - IPM HRM, tel. ++385(0)21 354 511
  • Barokomora Split, tel./fax ++385(0)21 361 355, 343 980, GSM 091/546 13 13.

Přejeme hezký pobyt na Jadranu a hezké potápění. 


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK