Chorvatsko - Pronájem lodě

Magazín o autech a cestování

Pronájem lodě

Kdo to nezažil, měl by. Pohled z paluby lodě na břeh je zcela jiný, pro nás suchozemce velmi nezvyklý a má své neopakovatelné kouzlo. Někdo tomu pak propadne na celý život, jiný se vrátí na břeh. Každý každopádně bude na tyto okamžiky vzpomínat.

Možností, jak se dostat na palubu je hned několik. První, prostě si pronajmou kajutu na lodi, která po určité trase pluje podél chorvatského pobřeží. Přičemž zajímavější je, když zvolíte i „téma“, jak to nabízí nejedna společnost – plavby po plážích, návštěvy historických měst, potápění, cyklo turistika…  Tak aby vás téma zaujalo.

Vybíráte obvykle loď, tedy její velikost a vybavenost, kajutu (obvykle pro 2 – 3 osoby) a stravu (obvykle snídaně a obědy, večeře na pevnině). Samozřejmě, že dobré společnosti také zajišťují parkování pro vůz, kterým přijedete do přístavu (obvykle kolem 10 euro/den). Obvyklý je týdenní pobyt na lodi od soboty do soboty. Základní cena je srovnatelná s pobytem „na suchu“.

Druhou možností je pronájem lodi, ať už plachetnice, motorové jachty nebo katamaránu či dalšího typu lodě. A je jedno, zda s kapitánem nebo máte kapitánský průkaz vy sami. Lze konstatovat, že celkem je na jadranském pobřeží přes 40 míst, kde lze pronajmout loď.

Zjednodušeně se dá říct, že pokud rozpočítáte pronájem na jednotlivého člena posádky, je cena obdobná jako za osobu v hotelu. Není tedy nijak mimořádně vysoká. Musíme však počítat s dalšími výdaji za palivo při plavbě s motorem, za kotvení v přístavech a tak dále.

Samozřejmě, že cena závisí i od sezóny. Nicméně za 10 metrovou plachetnici můžete počítat týdenní nájem od 3000 do 6500 euro, pokud jde o motorovou jachtu do 10 metrů (obvykle se 3 kabinami) pak je cena od zhruba 3500 do 8000 euro za týden. Podle přístavu, typu lodi atd. V případě gumového člunu podobného rozměru hovoříme za týden o částce od asi 2000 do 3500 euro.

Pokud máte vlastní gumový člun do délky 3 metru s výkonem motoru nepřesahujícím 5 k nemusíte platit za jeho spuštění na vodu poplatek (vinětu), nicméně kapitánský průkaz mít musíte. Takže zcela bez průkazu se můžete vydat jen na nafukovacím člunku s vesly. Pamatujte ale na to, že vlny do výše 1,5 metru se mohou zvednout i tam, kde bylo původně zrcadlo, a vyjížďka se změní v zápas. Moře je moře.

Takže pokud chcete, aby se vše obešlo zcela v klidu, a vy jste neměli žádné starosti, najměte si loď s kapitánem, který vás mnohému naučí, o vše se postará a bude vědět kam je zajímavé se vydat. Přitom řízení lodi vám může předat i když nemáte kapitánské zkoušky. To je pro nás běžné suchozemce asi to nejlepší řešení.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK