Chorvatsko - Testy tras

AutoStyl - Magazín o autech a cestování

Previous Next

Rozhovor s policistou 2016

Jednou z nejnavštěvovanějších oblastí Chorvatska českými turisty je Istrie. Jak si vedou za volanty svých automobilů? I na to jsme se zeptali Eduarda Samace z oddělení bezpečnosti silničního provozu Istrijského policejního oddělení.

Jaké jsou nejčastější přestupky českých řidičů?

Jako u ostatních zahraničních motoristů – překračování maximální povolené rychlosti a parkování na nepovolených místech. Pokud bychom hovořili o čemsi „specifickém“, pak je to například řízení unavených řidičů.

Pokud jde o kontrolu dodržování povolené rychlosti, pak v turistické sezóně probíhá dohled se zvýšenou intenzitou, a řešení přestupků bez prodlení. Na všech hlavních tazích a vytipovaných místech jsou příslušníci dopravní policie. Nemají jen za úkol kontrolovat, ale i regulovat provoz, zlepšit plynulost provozu. To se týká jak všech známých úseků, tak většiny míst, kde už v minulosti došlo k dopravním nehodám.


Zmínil jste nesprávné parkování. Jaké pokuty za něj hrozí?

Pokuty za nesprávné parkování se pohybují v rozmezí od 300 do 700 kuna, v závislosti na tom, kde řidič nesprávně zaparkoval. Chci upozornit, že spolu s nám, členy dopravní policie, kontrolu parkování provádí i příslušníci městských policií. Právě oni mají k dispozici speciální vozidla pro odtažení. I s tím musí čeští motoristé počítat.

 

Přes všechna opatření dochází k haváriím i českých motoristů na Istrii. Jaký je jejich počet?

Samostatně neevidujeme české turisty. Počet jejich havárií odpovídá poměru počtu českých turistů v Chorvatsku. Jsou pátými nejčastějšími návštěvníky naší země. Pokud jde o celková čísla, pak v naší oblasti    
došlo v loňském roce celkem k 1990 dopravním nehodám. Což představuje 24 smrtelných srážek, 154 lidí utrpělo vážná zranění a 813 osob bylo zraněno lehce. Jsou to čísla, která by si měli i čeští motoristé vzít k srdci.

Rychlostní limity na chorvatských silnicích Chorvatské republiky

Maximální povolené rychlosti:
- 130 km/h na dálnicích,
- 110 km/h na dálnicích a silnicích pro motorová vozidla,
- 90 km/h na ostatních komunikacích mimo obec,
- 50 km/h v obydlených částech obce. 


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK