Chorvatsko - Slovinskem bez dálniční známky

AutoStyl - Magazín o autech a cestování

Vyhnutí se dálnici ve Slovinsku

Délka trasy

60 km

Časová náročnost

1 hodin

Popis cesty

Sjíždět musíte již v Rakousku z dálnice A9 na Exitu 226. Na tabuli je napsáno Gersdorf, Mureck, Straβ a Gosdorf. Po sjetí z dálnice miřte do města Mureck. Na konci města odbočte na most přes řeku Mura do slovinského města Trate. Řeka tam tvoří státní hranice obou zemí. Po zdolání mostu budete stoupat do hor po okresní silnici směrem na Lenart. Po příjezdu do města Lenart jeďte pořád rovně až k odbočce na Maribor, Radenci a Murska Sobota. Tam odbočíte doprava směrem na Maribor a na světlech se dáte doleva na Ptuj a Zagreb. Dobrým znamením je, že po odbočení budete míjet vpravo stojící kostel. Dále pak miřte do města Ptuj. Nenechte se zmátnout dálnicí A5 vedoucí do Mariboru, nad kterou budete projíždět. Nadále tam směřujte rovně na Ptuj. Když dojedete do města Ptuj, ihned odbočte na první křižovatce na novou silnici směřující do obchodní zóny plné kruhových objezdů. Na této odbočce již naleznete nápis HR a tak nemusíte zajíždět přímo do centra města jako tomu dříve bývalo. Přes kruhové objezdy se držte směrovek na Zagreb a zpravidla pokaždé se tam odbočuje vpravo. Při tomto průjezdu si však dávejte pozor na rychlost, silnice je totiž známá častým měřením ze strany policie (50 km/h). Na čtvrtém kruháči jeďte rovně a po přejetí mostu přes Ptujské jezero uvidíte již nápis Zagreb s přeškrtnutým symbolem dálnice. Za pár vteřin pak najedete na posledních zhruba sto metrů dálnice, která je na těchto metrech bez poplatku.

Sankce

Pokuta za užití dálnice bez platné dálniční známky nebo zcela bez dálniční známky je 350 až 800 EUR. V případě nezaplacení pokuty má policie podle slovinských právních předpisů právo na zabavení osobních dokladů a jejich navrácení až po zaplacení vyměřené pokuty, což pak fakticky může znemožnit další pokračování v cestě,“ píše velvyslanectví.

Samozřejmě je nesmysl argumentovat, že jste jeli podle návodu v médiích, podobně jako že vás na ně navedla navigace. „Pečlivě tedy zvažte cestu a zbytečně se nedostávejte do nepříjemných situací“ říkají odborníci z ÚAMK.

Video z objízdné trasy

Směr z České republiky do Chorvatska

[spvideo height="250"]https://youtu.be/aD1ORyIu6nE[/spvideo]

Směr z Chorvatska do České republiky

[spvideo height="250"]http://youtu.be/elth8p40FlI[/spvideo]

Fotografie z objízdné trasy

Značení odbočení z Rakouské dálnice na Exitu 226

 

Značení po sjezdu z dálnice - Směr Mureck

 

Státní hranice mezi Rakouskem a Slovinskem - Odbočka za mostem směr Lenart, Maribor, Zagreb

 

Ve městě Lenart odbočíte doprava směrem na Maribor a na světlech se dáte doleva na Ptuj a Zagreb.

 

Ve městě Ptuj jsou již značky na Zagreb HR i s přeškrtnutou dálnicí

 

Nájezd na dálnici má osazenou značku konec placeného úseku před tímto nájezdem (už jedeme po nezpoplatněném úseku)

Mapa objízdné trasy