Chorvatsko - Maďarskem bez známky

Autostyl - Magazín o autech a cestování

Do Chorvatska přes Maďarsko

K Jadranu přes Maďarsko

Na první pohled to pro většinu českých motoristů vypadá jako zvláštní volba – mířit na jih k Jadranu a přitom se vydat na východ, do Slovenska a teprve potom přes Maďarsko na jih.

Důvod je prostý – peníze.

Skutečně, tato trasa vám dovolí vyhnout se rakouským a slovinské dálnici a tudíž ušetřit za dvě dálniční známky. To v případě, že se i v Maďarsku budete vyhýbat placené dálnici. Z druhé strany je tato trasa delší než ty mířící přes Rakousko a Slovinsko. Konkrétně jde celkem o 972 km. A tato dlouhá trasa, rovná se, delší čas strávený na cestě. Bude vám trvat zhruba 10 hodin.

Kudy tedy zamíříte?

Praha – Bratislava 

Vydáte se z Prahy směrem na Brno a Bratislavu. Na slovenském území si sice dálnic moc neužijete, přesto není na místě volit jejich objížďku a ušetřit tak zhruba 300 Kč. Nestojí to za to. Varování, nezapomeňte, že e-dálniční slovenskou známku už musíte mít zakoupenou předem než přejedete hranice. Za nimi bývají časté kontroly policie. Po překročení hranice pokračujete po trase Brno - Bratislava.

Následují další, tentokrát slovensko-maďarské hranice. Na první úsek od slovenských hranic k maďarskému městu Mosonmagyaróvár už nově potřebujete pro osobní vozidlo dálniční známku. Pak doporučujeme sjet a dále se vydat do města Czorna. Tam se držte značení E65 nebo 86 a pokračujte do města Szombathely. Po projetí městem směřujte na Körmed a dále pak na Zalaegerszeg, do Nagykanisza a poté po souběžné silnici s dálnicí č. 7 na státní hranici mezi Maďarskem a Chorvatskem u města Letenye.

Za hranicí pak najedete už na chorvatskou dálnici A4 vedoucí do Záhřebu. U něj najedete před mýtnicí Lučko na dálnici A1, která již směřuje na jih. V našem případě do cílového Zadaru.

Vraťme se ale k penězům. Vyhnuly jsme se Rakousku a Slovinsku, s čím přesto musíme počítat? S následujícími poplatky:

  • Slovensko - 10-ti denní e-dálniční známka - 300 Kč
  • Maďarsko - 10-ti denní e-dálniční známka - 350 Kč (dá se objet)
  • Chorvatsko - mýto pro obě cesty do Zadaru - 1176 Kč

Absolvovali jsme tedy cestu dlouhou jedním směrem zhruba 970 kilometrů a na cestě strávili minimálně 10 hodin. To je to negativní. Pozitivní, ušetřili jsme za rakouskou a slovinskou známku, ale museli koupit slovenskou a maďarskou. Takže úspora není o nic vyšší, než když se vyhnete na běžné trase přes Rakousko a Slovinsko v poslední zmiňované zemi dálnici. Takže… Je to na vás.

 

Mapa trasy

Tradiční cesta do Šibeniku (Praha, Brno, Bratislava, Csorna, Szombathely, Letenye, Zagreb, Šibenik)

1020 km, 13 hod 35 min – známky: 650 Kč (10 dní), mýto: 710 Kč, palivo (nafta, 5,5 l/100 km): 1925 Kč = 2 452 Kč (CNG), 3 217 Kč (nafta), 3396 Kč (benzín)


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK