AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Chyby elektroniky? Smart, Tesla…

Několik desítek snímačů, čidel, hned několik řídících jednotek, to všechno je naprosto běžná záležitost ve světě čtyř kol. A to nemluvíme o elektronice, která má na starosti komunikaci a navigaci a mnohé další stránky života automobilu. Zkrátka bez elektroniky by se dnešní vozy nepohnuly z místa. Což se po pravdě také nejednou stane. Takže? Které značky mají častější problémy s elektronikou? Na to odpovídá průzkum agentury J. D. Power.

Jedná se o studii SafetyIQ, která mapuje nárůst problémů s elektronikou v prvních čtyřech měsících letošního roku v USA. Vychází přitom ze stížností podaných majiteli vozidel na úřad pro bezpečnost silničního provozu NHTSA. Jinými slovy, agentura bere v potaz jen závažné nedostatky, které ohrožují bezpečnost provozu. Za třetinu letošního roku to bylo 220 podání, vloni za celý rok 615, což je o 110 více než v roce 2014. Tedy první informace – jde o každoroční nárůst problémů.

Problémy se software automobilů potvrzují i další čísla, a to počet svolávacích akcí automobilek. Jejich počet mezi lety 2014 a 2015 vzrostl až o 45 %. Celkem se to za uplynulých pět let týkalo 13. milionů automobilů, a to není ani na poměry Ameriky nízké číslo. Ještě zásadnější jsou další čísla. V celkem 141 případech svolávacích akcí šlo o problémy, které mohly vést k havárii a ve 44 případech k újmě na zdraví. Do autoservisů se ale dostaví asi jen polovina vozidel. Druhá polovina, tedy i se závažnými problémy dál jezdí. Je jen otázkou, kdy se stanou příčinou havárie.  

A jaké jsou konkrétní výsledky průzkumu? Nejčastější selhání software podle J. D. Power mají značky: Smart, Isuzu, Tesla, Volvo, Jaguar a Land Rover. Naopak nejméně poruch v USA měly značky: Chevrolet, RAM, Toyota, Mazda a Subaru. U této druhé skupiny vozidel je ovšem třeba vzít v potaz i fakt, že jde o produkční masové automobily, které nejsou lídry v zavádění elektroniky, a tu kterou používají je již odzkoušena a zbavena dětských nemocí.

A nejčastější problémy? Poruchy software pohonného ústrojí, elektronických systémů, chlazení motoru a ovládacích systémů.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK