AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Propad elektromobility v Dánsku

Hon na diesely pomalu přerůstá ve štvanici na všech vozy se spalovacími motory. Pokud je mají šanci postupně nahradit nejdříve vozy s alternativními pohony – hybridy, verze spalující plyn a podobně, aby následně hlavní pozici zaujaly elektromobily a auta na vodík, řekne snad každý: proč ne. Potřeba je slnit jen dvě podmínky.

Elektromobily a automobily na alternativní pohon musí mít parametry jako ty se spalovacími motory. Včetně dojezdu. Druhá podmínka – cena nové nastupující ekologické generace vozidel musí být za jako za ta na fosilní paliva.

Jak známo, obě podmínky mají ještě poměrně daleko k ideálu. Jestliže zvyšující se dojezd má na starosti technický pokrok, který jak známo, nezastavíš, je to jen otázka času. S cenami je to už horší. Své nesporně udělá trh a masovější prodeje. Je tu však jedno velké „ale“. Ale bez státní podpory to nepůjde nikde.

Dokladem budiž situace v Dánsku, kde se po podpoře – odečet DPH a registračních poplatků – rozhodla dánská vláda dotace utlumit. Výsledek? Za první čtvrtletí letošního roku propad prodeje elektromobilů o 60,5 %. Katastrofa. Místo celoevropského nárůstu v průměru o 30 % dvojnásobný propad. Vláda tedy rušení dotací o další rok posunula. Nicméně případ této země, která byla jedním z velkých propagátorů elektromobility, jasně ukazuje, že bez pomoci a dlouhodobé pomoci státu to za daného stavu zkrátka nejde.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK