AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Francouzi zakáží spalovací motor

Podobných termínů jsme už slyšeli nemálo, ale zatím se týkaly zákazů vjezdu do center měst. Tohle je docela jiná káva – francouzská. A hodně silná, ministr životního prostředí Francie Nicolas Hulot si stanovil za cíl, zastavit ve své zemi prodej vozidel spalujících fosilní paliva. Co říkáte – silná káva!

Samozřejmě, že takový plán má jednu základní podmínku – musí existovat vysoká nabídka vozidel nikoliv spalujících naftu nebo benzín, ale využívajících elektrickou energii nebo jiné alternativní zdroje energie. Mluvčí koncernu PSA k tomu uvedl, že do roku 2023 chtějí vyrábět až 80 % takovýchto vozů. Pokud bychom tohle vzali za fakt, pak je tu ještě jeden háček, a to, kde vzít například elektrickou energii, když tentýž ministr chce do roku 2022 skončit s výrobou elektřiny z uhlí a snížit produkci elektřiny z jádra ze současného 75% podílu na 50%. Prý do té doby nahradí tyto zdroje elektřinou „zelenou“, z obnovitelných zdrojů.

Jak moc je tento plán reálný, napovídá kromě jiného i fakt, že v letošním prvním pololetí bylo ve Francii prodáno jen 1,2 % elektromobilů a 3,5 % hybridů. Jak tohle „otočit“? Bez zásadní podpory státu, který by výrazně přispíval na koupi těchto aut, to rozhodně nepůjde. Nechceme být špatnými proroky, ale zdá se, že rok 2040 a zákaz prodeje aut na benzin a naftu je vzdálenější cíl. Navíc francouzské automobilky potvrdily, že by i nadále vyráběly auta spalující tradiční palivo, takže by bylo otázkou, zda „za humny“ Francie by také jezdily jen elektromobily a další vozidla na alternativní pohon, nebo ne.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK