AutoStyl - Garáž

Magazín o autech a cestování

Hybridy jako ojetiny?

Ačkoliv je současná státní podpora pro koupi hybridních vozidel soukromým osobami v podstatě nulová, počet zájemců, kteří by si rádi koupili ojeté hybridní vozidlo, stoupá. S ohledem na cenu nových modelů je největší poptávka po těch ve stáří 3 – 5 let. Jejich nabídka na českém trhu je téměř rovná nule.

Ačkoliv za prvních šest měsíců letošního roku bylo v ČR přihlášeno 1343 hybridů a 155 vozidel s čistě elektrickým pohonem, v autobazarech se tyto vozy skoro vůbec neobjevují. Čeští zájemci o hybrid tak aktuálně kupují spíše vozy na alternativní paliva, jako je CNG nebo LPG. Vyplývá to z průzkumu společnosti Auto ESA. „Poptávka po hybridních vozidlech není nijak dramatická, přesto neustále roste,“ říká Pavel Foltýn z Auto. Jeho slova potvrzuje i počet hybridních vozidel na českých inzertních serverech, kde je aktuálně přibližně 180 hybridních vozidel, tedy pouze 0,23 % celkové nabídky.

Podobné je to však i v sousedním Německu. Na největším německém serveru činí tento poměr 0,86 % z celkového počtu prodávaných vozidel, což v absolutním čísle aktuálně znamená přibližně 14 700 vozidel.

Nicméně dá se očekávat, že se situace bude zlepšovat, čemuž nasvědčují aktuální registrace nových vozidel s hybridním pohonem. Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v ČR zaregistrováno 1343 vozidel s hybridním pohonem a 155 elektromobilů. Tyto vozy se budou průběžně objevovat na trhu ojetých vozidel a autobazary se na novou situaci budou muset patřičně připravit. „Jde především o výstavbu nabíjecích stanic a odborné znalosti techniků a prodávajícího personálu,“ uzavírá Foltýn. Tím spíše, že podle odhadů bylo za prvních 6 měsíců letošního roku přivezeno do České republiky ze zahraničí přibližně 500 ojetých vozidel s hybridním pohonem.

Přehled zpráv Autostylu


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK