Konference: Bezpečná dopravní infrastruktura

Ohodnotit
(1 Ohodnotit)
Z kategorie: Archiv

ÚAMK prezentuje novou Rizikovou mapu České republiky 2010 - 2012

Viníky dopravních nehod můžeme jednoduše rozdělit na tři skupiny: samotní řidiči, automobily a jejich stav a také vozovek i dopravní infrastruktury. Právě oním třetím tématem a situací v této oblasti se zabýval ve dnech 11. – 12. listopadu v Praze 8. ročník mezinárodní konference Bezpečná dopravní infrastruktura, jejímiž pořadateli byly ÚAMK a společnost AF-CityPlan.

 

   

Na této konferenci byla veřejnosti představena Riziková mapa ČR za období 2010 – 2012. Na základě metodiky mezinárodní nezávislé organizace EuroRAP ji od roku 2005 vydává ÚAMK za spolupráce s AF-CityPlan. Cílem Rizikové mapy ČR je srozumitelně ukázat řidičům, správcům silnic i odborníkům, které silniční úseky vykazují statisticky nejvyšší rizikovost (se smrtelnými nebo vážnými následky) a na jaké úseky je nutné se zaměřit. Mapa zobrazuje asi 6500 kilometrů dálnic a silnic I. třídy a hodnotí jejich rizikovost v pěti stupních a zobrazuje zelenou (nízké riziko) a vysoké riziko černou barvou. Z hodnocených silnic ČR je zhruba 6 % rizikových, ovšem dalších 31 % si vysloužila hodnocení středně vysoké riziko. Nejvíce vysoce rizikových silnic je v Libereckém, Pardubickém a Středočeském kraji. Naopak nejvíce silnic s nízkým rizikem najdete v Jihomoravském, Zlínském a Ústeckém kraji.

 

Za nejvíce rizikový úsek vůbec je možné považovat silnici I/11 v úseku 9,5 kilometru. Druhou neblahou příčku s vysokým rizikem si vysloužila silnice II/442 a I/14. Celkem je pak na místě si dát pozor na 23 zvláště nebezpečných úseků v ČR.

 

Jak upozornil ve svém vystoupení na konferenci Bezpečná dopravní infrastruktura prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček: „Dlouhodobě podfinancovaná údržba našich komunikací způsobila stav, kdy na nejnutnější opravy silniční sítě by bylo třeba minimálně po sedm následujících let investovat každý rok 90 miliard Kč.“ Paralelně s tímto úkolem je nezbytné pro bezpečnost dopravy řešit problematiku dopravních informací, které například dokáží upozornit na špatný stav vozovky v místě, kam řidič dojede třeba až za hodinu. ÚAMK díky svému Call centru - nepřetržitě přijímajícím informace na telefonní lince 1234, spolupráci s dopravními zpravodaji (aktivních Zelených andělů ÚAMK je asi 10 000) a přímé komunikaci s řidiči - dokáže informace nejen přijmout, ale i kvalitně zpracovat a poskytnout dalším.

 

Tuto myšlenku podpořil i nezávislý konzultant a ex-ministr dopravy Ing. Jaromír Schling: „Infrastruktura není jen beton a železo. Součástí infrastruktury jsou dnes i řídící a informační systémy.“ Ty se podle jeho názoru na pozemních komunikacích prosazují jen pomalu.

    

O zkušenostech s dopravním zpravodajstvím hovořil zástupce ADAC z Německa pan Markus Bachleitner. Jejich zdrojem jsou kromě jiného denně data získávaná pomocí GPS sond z celkem 150 000 vozidel. Výsledkem jsou řidičům poskytované informace o předpokládané situaci v daném místě a čase prostřednictvím map, které díky ADAC aplikaci lze zobrazit třeba v mobilu.

 

Právě na fakt, že často chybí, v praxi aktuální informace ze své praxe upozornil ředitel Zdravotnické záchranné služby Prahy a senátor MUDr. Zdeněk Schwarz. Tak se stává, že sanitky narazí při zásahu na nehlášené uzavírky silnic, zábrany, nesprávné silniční značení a podobně. Nutnost přesných a včasných informací považuje za jeden z klíčových faktorů záchrany života a zdraví lidí.

 

Aby ubývalo případů smrtelných a těžkých úrazů, jak jsme toho nyní svědky, chtějí se podle slov ředitele dopravní policie plk. Ing. Tomáše Lercha příslušníci policie při kontrolách více soustředit na to, jak řidiči využívají prostředky pasivní bezpečnosti – například bezpečnostní pásy a další.

      

Bezpečné silnice byly tématem vystoupení technického ředitele AF-CityPlan Ing. Jiřího Landy, který upozornil na to, že o „následcích nehody se nerozhoduje jen na vozovce, ale velmi často v jejím okolí až do více než 10 metrů. Dokud nebude legislativně zajištěna povinná péče o bezpečné okolí silnice, nelze očekávat pozitivní vývoj.“

 

8. ročník mezinárodní konference Bezpečná dopravní infrastruktura, pořádané ÚAMK a AF-CityPlan poukázal na rostoucí význam přesných a včasných informací pro bezpečnost dopravy. Takovou zásadní informací je například aktuální Riziková mapa ČR 2010 – 2012, kterou ÚAMK ve spolupráci s AF-CityPlan zveřejnil.

 

Riziková mapa 2010 - 2012 ke stažení zde

Riziková mapa 2008 - 2010 ke stažení zde

 

Fotografie z konference:

 

 

 

JUDr. Oldřich Vaníček (prezident ÚAMK)

 

plk. Ing. Tomáš Lerch (ředitel dopravní policie ČR)

 

MUDr. Zdeněk Schwarz (senátor a ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy)

 

Dipl. Ing. Markus Bachleitner (ADAC)

 

Dr. Ing. Hagen Schüller (PTV Consult)

 

Ing. Jaromír Schling (nezávislý konzultant a exministr dopravy)

 

 Ing. Jiří Landa (AF-CityPlan)

 

Fotografie z tiskové konference:

 

Fotografie nového inspekčního vozidla:

 

 

 

Poslední aktualizace čtvrtek, 05 červen 2014 13:07
Igor Sirota

Oddělení vnějších vztahů ÚAMK ČR

Na Strži 1837/9
140 00 Praha 4

E-mail: igor.sirota(zavináč)uamk.cz


Jsme na FacebookuGoogle+

Newsletter

Odebírat

Chcete být informováni?

ABA - 1240Autocentrum - VEROLDServis 24CK Autoturist*** Hotel FONTÁNA** Hotel PANORAMA

Autoškola ÚAMK