Zloději: Kradou se „staříci“

Ohodnotit
(0 Hodnocení)
Z kategorie: Ze světa automobilů

Starší vozy jsou zdrojem levných náhradních dílů 

Ty jsi si pořídil mercedes nebo „bavorák“? No, to se s ním na našem sídlišti brzy rozloučíš! Tato nebo podobné „pravdy“ už pomalu přestávají platit. Stejně jako základní – počet krádeží vozidel klesá. To platilo pět let do loňského roku, kdy počet krádeží v ČR stoupl. Sice jen o 300 kusů, ale podstatnější je, že to ukazuje trend i pro 2014 – krade se více. Roční škody dosahují 2 miliardy korun.

  

Co je důvodem? Nechejme stranou neměnný zájem především organizovaných skupin zlodějů o drahé luxusní vozy, které se kradou na objednávku a většinou končí za hranicemi na východ od nás. V tomto směru se moc nemění, i když celkový počet ukradených automobilů luxusních značek poklesl až o desítky procent.

 

Sílící je jiný trend – krádeže starých vozů především na náhradní díly. Dokládá to jednoznačně fakt, že hodnota ukradených vloni automobilů poklesla zhruba o celých 20 %, takže dnes je průměrná hodnota ukradeného automobilu 123 000 Kč. Hovoříme tedy o běžném voze, který odpovídá situaci běžného zákazníka, co si ho už potřebuje opravit. Nebo třeba „doplnit“ o modernější prvky, jako jsou například xenonové nebo led diodové světlomety, zkrášlit litými koly, doplnit bezpečnost airbagy a podobně. Právě to jsou položky, které se dnes kradou přímo z aut, aniž by je zloději celé odvezli. Počet krádeží dílů přímo z vozidel se v roce 2013 zvýšil o podstatných 12 %.

 

Samozřejmostí zůstávají krádeže celých vozů, stále mluvíme o starších vozidlech, které následně zloději rozprodají na náhradní díly. Také čísla týkající se tohoto problému jsou varující – podle dostupných údajů až 40 % všech ukradených automobilů v Čechách končí jako „dodavatelé“ náhradních dílů. Je to dáno rostoucí poptávkou ekonomicky slabších zákazníků po levných náhradních dílech.

 

Pokud jde o značky, zájem zlodějů se nemění. Na prvním místě jsou modely Škoda, které představují více než třetinu odcizených automobilů. Na opačném konci tabulky zájmu zlodějů jsou: Hyundai (za rok ukradeno jen 38) a Citroën (120 kusů).

Poslední aktualizace pondělí, 10 únor 2014 15:40
Igor Sirota

Oddělení vnějších vztahů ÚAMK ČR

Na Strži 1837/9
140 00 Praha 4

E-mail: igor.sirota(zavináč)uamk.cz


Jsme na FacebookuGoogle+

Newsletter

Odebírat

Chcete být informováni?

ABA - 1240Autocentrum - VEROLDServis 24CK Autoturist*** Hotel FONTÁNA** Hotel PANORAMA

Autoškola ÚAMK