Chorvatsko - Základní informace

Autostyl - Magazín o autech a cestování

Ti, kdo si za cíl své dovolené pravidelně vybírají ostrov Čiovo, „naproti“ Trogiru na chorvatském pobřeží jaderského moře, se už od roku 2015 těší na nový most. Tehdy byl plán zveřejněn i s termínem, který hovořil v prvním etapě o letních měsících letošního roku. Jenže…


Jedním z nejčastějším dotazem na naší infolince 1230 je jestli turisté z České republiky potřebují platný cestovní pas nebo občanský průkaz pro cestu do Chorvatska. Proto se náš team vydal přímo na hranice s Chorvatskem a zjišťoval co vyžadují tamní kontrolní orgány od turistů.


Jedním z utajených výdajů, které dosud čekaly na motoristy například při cestě do Chorvatska, byly výdaje za roaming při telefonování mobilem. Ať už šlo o samotné telefonování nebo stahování dat, mohly se výdaje vyšplhat pěkně vysoko. Byť byly na jaře vloni roamingové sazby celoevropsky sníženy, jejich zrušení nás čeká až letos.


Chorvatsko, stále oblíbená destinace českých turistů, láká svou výhodnou dojezdovou vzdáleností, kdy za pár hodin dorazíte ke krásnému moři, kam s vámi proto může i čtyřnohý kamarád. Smí ale na všechny pláže? Ve spolupráci s Chorvatským turistickým sdružením Asociace cestovních kanceláří ČR připravila krátký informační přehled pláží, kde můžete trávit vaší dovolenou i s psím doprovodem.


Rostoucí zájem o cestovní ruch v zemích Evropské unie v roce 2015 představoval vloni nárůst o 3,2 % na rekordních 2,8 miliardy přenocování. Jednou ze zemí, která zaznamenala nejvyšší nárůst, bylo Chorvatsko (+ 7,9 % meziročního růstu). Tak to alespoň vyplývá ze zveřejněných údajů evropského statistického úřadu Eurostat.


I když je vyšší počet ubytovaných v hotelech, vykazuje zase ubytování v soukromí vyšší počet přenocování. Celkem to bylo vloni 26,7 milionu přenocování v soukromí, zatímco v hotelech to bylo 18,9 milionu ubytování. V hotelech totiž turisté v průměru stráví jen 3,4 dne, zatímco v soukromí 6,5 dne.


Češi v Chorvatsku. Pokud budeme chtít vše vyjádřit „v kostce“, pak je možné uvést: vloni jich přijelo na Jadran 661 000, jsme pátí nejčastější návštěvníci této země, v průměru přijíždíme na týden a většinou individuálně.


Jistě, není to tak rychlé ani pohodlné, stojí to i peníze navíc, ale pokud už míří našinec k moři, měl by si alespoň jednou prožít plavbu trajektem, alespoň jednou zajet na některý z chorvatských ostrovů. Věřte, stojí to za to.