Chorvatsko - Základní informace

Autostyl - Magazín o autech a cestování

Pas nebo občanka?

Jedním z nejčastějším dotazem na naší infolince 1230 je jestli turisté z České republiky potřebují platný cestovní pas nebo občanský průkaz pro cestu do Chorvatska. Proto se náš team vydal přímo na hranice s Chorvatskem a zjišťoval co vyžadují tamní kontrolní orgány od turistů.

Na chorvatských hranicích nám odpovídal zástupce vedoucího pohraniční policie v Macelj Damjan Vešligaj.

Jak probíhají hraniční kontroly?

"Všechny bez výjimky kontrolujeme. V případě, že by čekání na hranicích bylo delší než 15 minut, pak přistoupíme jen na cílené kontroly vybraných osob."

Co vše kontrolujete?

"Kontrolujeme u podezřelých vozidel zavazadlový prostor a dle předložených dokumentů i jestli osoba mířící do Chorvatska není celostátně hledaná."

Postačí občanovi z České republiky platný občanský průkaz nebo musí mít pas?

"Pro cestu do Chorvatska vám stačí platný občanský průkaz, ale pokud ho turista nemá, může použít platný pas. To samé platí i pro děti. Ty musí mít svoje doklady, jinak je nevpustíme do Chorvatska."

Kdy mě můžete zakázat vstup do země?

"Pokud nemáte v pořádku cestovní doklady (poznámka redaktora: doklad musí být platný i po opuštění země a nesmí být poškozen) nebo pokud převážíte zboží, které je zakázáno dovážet do Chorvatska."

 

Dle současné legislativy STAČÍ OBČANSKÝ PRŮKAZ!

 

Praktické informace z hranic od pracovníků ÚAMK a konzultace s úřady

Zjistili jsme na vlastní kůži, že i když máte platný občanský průkaz a jste v EU, tak vybraná část pohraniční policie, kontrolující hlavně na maďarsko chorvatských přechodech, občas striktně vyžaduje cestovní pas místo občanského průkazu. Dle informací z konzulátu Chorvatské republiky se v našem případě jednalo o pochybení jednotlivce. Přístup policisty bude prošetřen a sjednána urychlená náprava.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK