Chorvatsko - Základní informace

Autostyl - Magazín o autech a cestování

Pozor na plážové pokuty

Odborníci ÚAMK vás pravidelně informují o tom, jaké nové předpisy, vyšší pokuty a přísnější opatření čekají turisty při jejich dovolenkových cestách k moři. Abychom vám naznačili, že ani svět pláží není bez hrozby pokut, přinášíme pár příkladů.

Nedopalky a odpadky. Nejen, když budete odhazovat nedopalky cigaret, děti papírky od cukrátek z okna jedoucího automobilu v rekreačních oblastech Itálie, hrozí vám pokuty. Totéž, tedy znečišťování městeček, promenád a pláží se trestá například v Itálii pokutou až 200 euro.

Ještě vyšší sazby, a to až do výše 700 euro, může dosáhnout pokuta v chorvatském Hvaru, na ostrově Pag, ale i dalších místech u Jadranu za to, že se v centru měst a městeček procházíte jen v plavkách. Místní obyvatelé, kteří jsou v drtivé většině praktikující katolíci, už mají dost pohledů na holé zadky, a tak se rozhodli místními vyhláškami zakázat vstup do center „naháčům“. Samozřejmě se to týká i vstupu do restaurací, nemluvě o kostelech a podobně.

Totéž, tedy vhodné oblečení, pro ženy zahalená ramena a nohy, pro muže trička, jsou samozřejmostí například při návštěvě Vatikánu a jeho slavného chrámu svatého Petra. Totéž platí pro pravoslavné kostely a kláštery v Řecku, mešity v arabském světě ...

Malou perličkou pak je, že v Černé Hoře je zakázáno usednout za volant bez horní části oblečení. Což platí pro obě pohlaví.

Letní dovolená je paradoxně dobou ostrých „bojů“. O místo u stolu v jídelně, lehátko na pláži …

Svého času ve Španělsku při své dovolené jeden slavný zpěvák ještě slavnější britské skupiny dostal pokutu za to, že turistům, kteří si „rezervovali“ lehátka ručníkem, je spálil. Aby si vůbec mohl lehnout. Tuto „ručníkovou rezervaci“ začali postihovat nově v Itálii. Přidalo se i Španělsko a pokuta za toto konání proti dobrým mravům může být ohodnoceno až částkou 720 euro.

A ještě stále jsme nevyčerpali všechny pokuty, které vás mohou při dovolené dostihnout. Další je za pronájem bytů, nemovitostí nebo i lodí přes Airbnb. Samozřejmě pokuty se týkají samotným pronajímatelů například v šesti velkých evropských městech jako je Barcelona. Vy ale při kontrole můžete bez náhrady přijít o hezké ubytování, které jste si přes internetové stránky Airbnb našli.

Zkrátka cestování a dovolená ve vysněné destinaci není bez hrozby pokuty.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK