Chorvatsko - Základní informace

Autostyl - Magazín o autech a cestování

Jak nejrychleji zchladit auto?

Jak postupovat, abychom, když přijdeme k přehřátému vozu stojícímu na slunci, dosáhli co nejrychleji přijatelné teploty uvnitř? Přirozeně, že jednak stáhneme všechna okénka a pustíme klimatizaci. Rozhodně se ale hned rozjedeme, protože klimatizace funguje naplno právě za jízdy.

Určitě není na místě nastavit na klimatizaci vnitřní oběh, a to především s ohledem na ty na zadních sedadlech. Vnitřní okruh znamená, že klimatizace nasává vzduch v úrovni pod palubní deskou a po, zpočátku mírném zchlazení, je ventilací vypouští přednostně průduchy dozadu. Takže obrazně řečeno, tím těm vzadu opaříte nohy.

Takže je vhodnější nastavit vnější okruh s nasáváním vzduchu zvenčí. Co dále nastavit? Teplotu, kterou chcete dosáhnout (například 21 stupňů Celsia) nebo otočit ovladač na LO, tedy teplotu asi 18 stupňů Celsia? V prvním případě rychleji dosáhneme teploty, ale zároveň zase vzhledem k teplotě našeho těla nebudeme tolik vnímat ochlazení interiéru. Takže je lepší s ohledem na rychlost zchlazení nechat nastavenu nejnižší teplotu a v rozumný okamžik, když už chladný vzduch z průduchů bude studit, stanovit teplotu, kterou považujete za vhodnou nastálo.

Co okna, měli jsme přece při rozjezdu stažená okénka. Doporučuje se nezavírat první ty zadní, ale naopak přední. Důvod je prostý, těmi zadními totiž bude lépe unikat teplý vzduch, který bude tlačit do prostoru auta ventilace.

A rada nakonec pro ty, kdo mají ve vozidle Star-Stop systém. Počítejte s tím, že jeho primární funkcí je šetřit a zase šetřit palivo, bez ohledu na to, zda se mezitím ve vozidle uvaříte. A tak, pro co nejrychlejší schlazení interiéru, musíte vynechat úspory a dát přednost tomu, aby motor běžel i při čekání na semaforech, aby mezitím fungovala klimatizace.

No, a až budete mít v autě příjemně, nezapomeňte, že nic se nemá přehánět a rozdíl mezi teplotou v autě a venku by se měl pohybovat mezi 5 až 7 stupni Celsia.


© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK