Chorvatsko - Zajímavé akce

AutoStyl - Magazín o autech a cestování

Jedním z největších (o ploše 7,5 hektaru) a nejvíce navštěvovaných (až pro 5 000 lidí) aquaparků v Chorvatsku je nový zábavní areál, který se otevírá v květnu v Poreči. Zajímavé je, že areál s názvem Aquacolors navíc postavila česká firma Signum.


Magnetem číslo jedna celého Chorvatska je přirozeně Jaderské moře. Když ale budeme hovořit o konkrétním přírodním místě, pak jsou to Plitvická jezera. Tedy nejstarší, největší a nejvíce navštěvovaný areál. Dokonce i Dubrovník se svými hradbami a kouzlem středověkého města je až na druhém místě. Plitvice jsou prostě magnet.


První zmínka o Šibeniku je z roku 1066 z charty chorvatského krále Petara Krešmira IV., archeologické průzkumy však prokázaly, že oblast byla osídlena již dříve, nicméně ne stále. Na rozdíl od jiných měst, které založili Řekové, Římané nebo Ilyrové je Šibenik město již od svého založení chorvatské.


Split je město ve střední Dalmácii na chorvatském pobřeží Jaderského moře. S 210 000 obyvatel druhé největší město Chorvatska a správní středisko Splitsko-dalmatské župy.


Plitvická jezera jsou nejznámější národní park v Licko-senjské župě v Chorvatsku. Nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. Krasová jezera jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. Nachází se zde 140 vodopádů, 20 jeskyň a zřídel. Rozloha parku je 29 482 ha. Lesy jsou bukové, jedlové, smrkové a tisové. Žijí zde medvědi, lišky, srny a divoká prasata.


Poreč je chorvatské město v na západním pobřeží Istrie, 68 km západně od Rijeky a 50 km jižně od Terstu. V roce 2011 v městské oblasti Poreč žilo okolo 16 700 obyvatel, v samotném městě asi 12 000. Zdejší Eufráziova bazilika je od roku 1997 zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Město je staré téměř 2000 let a rozkládá se okolo přístavu a severovýchodně od ostrova Sveti Nikola. Od 70. let 20. století patří mezi nejnavštěvovanější turistická místa v zemi a turistický ruch dominuje městské ekonomice.


Pula je největší městské centrum na Istrijského poloostrova. Město se nachází v dolní části rozvedené a hluboké zátoce, jeho stvoření charakteru poskytuje dobrý přístav a bezpečné kotviště. Samo o sobě port Pula kvůli své velikosti a výsadního postavení, ostrovy v Perském zálivu, že přístavní zóna je rozdělena do několika bazény, stejně jako vynikající přístup z otevřeného moře a pobřeží ke snadnému určení, dnes v námořní zmíní považován za jednoho z nejlepších a nejbezpečnější přírodní charakter světě.


Baška láká akváriem, dlouhou pláží i nudistickým kempem

Při návštěvě míst v okolí Rijeky rozhodně stojí za to udělat si celodenní výlet na ostrov Krk. Patří k nejdelším na chorvatském pobřeží a je častým cílem dovolených českých turistů. Důvodem je i fakt, že cestu na něj nemusíte absolvovat trajektem, ale po mostě (Krčki most).


V roce 1985 byl park Krka vyhlášen národním parkem, slaví tedy 30 let. Jedná se o druhý nejnavštěvovanější národní park v Chorvatsku (po Plitvických jezerech). Ročně ho navštíví až 800 tisíc lidí.


Město si zachovalo téměř neporušenou středověkou atmosféru. Jde o komplex staveb především ze 13. století, i když samotné město založili Řekové z ostrova Vis, kteří ho nazvali Tragurion (kozí ostrov).


Bylo založeno v 7. století a je unikátní svými hradbami, které patří k nejmohutnějším v Evropě. Mají na délku celkem 2 kilometry, jsou vysoké až 25 metrů a široké jsou až šest metrů. Vše doplňuje celkem 36 věží a tvrzí.