Chorvatsko - Poplatky

AutoStyl - Magazín o autech a cestování

Cestování na Jadran podraží

Běžný motorista si toho možná ani nevšimne, ale dálnice, po níž míříme od chorvatských hranic až například do Splitu, je rozdělena na dva úseky: do Záhřebu a ze Záhřebu do Splitu a dál na jih. Stejně tak je i dálniční síť spravována dvojicí nezávislých organizací. A to ARZ (Autocesta Rijeka Zagreb) a dále HAC (Hrvatska autoceste).

Právě druhá ze společností informovala chorvatský autoklub, a jeho prostřednictví i ÚAMK, o změně sazeb mýtného, které vešly v platnost od 4. 3. 2017. Týkají se následujících úseků ve správě HAC: Záhřeb - Split - Ploče, Bregana - Lipovac – Osijek, Záhřeb – Goričan, Záhřeb – Sisak.

Jedná se o zvýšení mýtného o zhruba 5 %. Důvodem je, aby se kilometrová sazba srovnala
se sazbou druhé ze společností - ARZ.

To ale není vše. Již tradičně v letním období, a to od 1. července do 30. září se v Chorvatsku zvyšují sazby mýtného. Toto letní navýšení, proti zbytku roku, bude v letošním roce, jak oznámily obě společnosti HAC a ARZ, činit 10 %.   
ÚAMK má řešení jak ušetřit. Doporučuje řešení, které poměrně významně sníží na části dálnice výdaje českých cestovatelů mířících na Jadran. Jedná se o využití slev, které umožňují používání elektronického mýtného ENC. Podle informací, které má náš automotoklub, letos slevy zůstávají v platnosti. Podle všeho se budou snižovat až v průběhu roku 2018. 

 
© 2015 ÚAMK. All Rights Reserved. Designed By ÚAMK