Zpravodaj ÚAMK ČR - Biketrial

Smyslem práce poctivců a cyklotrialových i biketrialových odborníků stejně jako nadšenců je dát dětem větší prostor pro jejich seberealizaci v přetechnizované době a hlavně se přitom báječně bavit. Za to všem, kteří se sice nacházejí ve stínu medailí a slávy sportovců, patří obrovský dík a uznání. Klobouk dolů, bez vás by trial na kole neměl šanci u nás ani nikde jinde na světě.


Biketrial nebo cyklotrial? Závodit podle regulí Mezinárodní biketrialové unie BIU nebo cyklistické UCI? A ani B asi není správně. Obě disciplíny mají své přednosti, nicméně současný světový trend výrazně preferuje trial na kole podle UCI, kterému se v Česku říká cyklotrial.


A nebyl o prvním čistě lednovém víkendu nového roku na severu Španělska rozhodně sám. Velkolepou dvoudenní oslavu trialu na kole připravil Španěl Raúl Gutiérrez pod názvem Biketrial Indoor Reinosa 2017. Sobotní show dokonce biketrialový vicemistr světa vyhrál těsně před trojnásobným šampionem Václavem Kolářem.


Druhé pokračování ankety mezi trenéry biketrialu a cyklotrialu je o podmínkách, ve kterých tito lidé pracují. Z čeho pro výkon své práce čerpají a jaké jsou předpoklady, aby měli respekt a uspěli? Literatury o trialu na kole je zatím spoře, a tak všeobecně platí: Pomož si sám, jak nejlíp dovedeš.


Jak se v České republice trénuje biketrial, který se řídí pravidly Mezinárodní biketrialové unie BIU, a cyklotrial, jenž se jezdí podle regulí Mezinárodní cyklistické unie UCI? Jak se kluby vyrovnávají se současnou situací, kdy popularitou i prestiží cyklotrial převyšuje biketrial? Odborný pohled poskytlo osm odborníků, po čtyřech zkušených trenérech a čtyřech mladších, kteří většinou ještě úspěšně závodí, a přitom také věnují hodně času přípravě svých nástupců.


Jak tráví Vánoce nejúspěšnější sportovci z klubů ÚAMK? V elitní dvacetipalcové kategorii se v roce 2016, stejně jako ve dvou předchozích letech, stal světovým i evropským šampionem v biketrialu Václav Kolář z ÚAMK BT Blansko. Skromný sympaťák a jediný český profesionál v tomto sportu na vavřínech usnout nesmí, proto tvrdě trénuje i přes zimu.


Se startovním číslem 1 má právo startovat v příští sezoně trojnásobný mistr světa a Evropy v biketrialu Václav Kolář. Tuto prioritu získal jezdec ÚAMK Biketrial Blansko díky nejvyššímu postavení v žebříčku Mezinárodní biketrialové unie BIU. Jedenácté místo světového rankingu patří Davidu Herkovi z ÚAMK Mladost Hodonín.


Novými členy biketrialová sportovní komise České motocyklové federace ČMF budou pro období 2017-2020 Jiří Barveníček a Josef Herka. Ze stávající sestavy Radim Kakáč, Vladimír Pavlík a Martin Hanzal přežil jen člen Biketrialu Nové Veselí Pavlík, jehož nová komise zvolila za svého šéfa. Z klubů ÚAMK v ní bude působit místopředseda BT Mladost Hodonín Josef Herka.


Otázka z titulku zaslouží odpověď: Finále českého šampionátu v biketrialu o prvním listopadovém víkendu na Výstavišti BVV v Brně naznačilo, že všelijakou. Trialisté na kole z klubů ÚAMK získali celkem pěkných devatenáct medailí, při sportovnějším průběhu šampionátu mohli vybojovat víc.


Sezonu 2016 zakončili biketrialisté z klubů ÚAMK ziskem devatenácti medailí z mistrovství a přeboru ČR. Z toho je pět nejcennějších kovů, osm stříbrných a šest bronzových. Potěšitelná je úspěšnost mladých závodníků. Titul vybojovali sedmiletý Jiří Sehnal z Blanska, dvanáctiletý Dominik Sabáček z Hodonína i letošní mistryně světa do 15 let čtrnáctiletá Alžběta Pečínková z Hamrů nad Sázavou.