Zpravodaj ÚAMK ČR - Bikros

BMX závody Moravského poháru se pojedou ve dnech 23. a 24. září na BMX dráze v Uherském Hradišti-Míkovicích, která se nachází v ulici Partizánské. Jedná se o dva závody dvanáctidílné série - Moravské ligy. Jde se o populární sport, který, stejně jako tyto závody, podporuje i ÚAMK.

Previous Next

Mistrovství Evropy v bikrose, které se konalo 13. až 16. července ve Francii ve městě Bordeaux, se zúčastnilo 32 závodníků z České republiky. Mezi nimi byly i dvě závodnice z Jeseníku: zkušená Eliška Bartuňková a zkušenosti teprve sbírající Šarlota Staňová. Závodilo se na dráze, která byla postavena přímo v centru města jen pro závod Mistrovství Francie a Mistrovství Evropy, což je pro bikros velmi netradiční.

Na bikrosové dráze BikrosClubu Řepy si třetí květnový víkend létali pro cenné body do UEC Evropského poháru v BMX nejlepší jezdci Evropy. Nejúspěšnějším Čechem byl Dominik Topinka z Bikrosclubu Řepy, který skončil druhý v kategorii Men Elite. Tu oba dva závodní dny zcela ovládl Joris Harmsen, stejně tak ženskou kategorii Women Elite opanovala Laura Smulders, oba z Nizozemí.

Dvojice českých talentů, jedenáctiletý Jakub Cidlinský z ÚAMK BC Benátky nad Jizerou a o rok starší pardubický Jan Seidl, se o posledním březnovém víkendu při Britském poháru prosadila. V hale v Manchesteru obsadil Kuba v sobotu páté místo, Honza skončil dokonce druhý. Stříbrná radost však pohasla při cestě na večeři, kdy si Seidl utrhnul koleno a skončil v nemocnici.

Dominik Topinka

Dominik Topinka z ÚAMK Bikrosclubu Řepy vyhrál v sobotu 25. března mezinárodní závod BMX Open Season 2017 a naznačil, že by mu letos pozice české mužské jedničky mohla slušet. Na domácí dráze při tradičním zahájení nové sezony v Česku zvítězil v hlavní kategorii Elite nad 17 let jistě před klubovým parťákem Matějem Bohuslávkem.

Ilustrační foto ze závodů BMX v Řepích

Poslední březnová sobota odstartuje novou sezonu BMX na pražské dráze ÚAMK Bikrosclubu Řepy. Tradiční premiérové klání nese název Open Season 2017 a prověří po zimní přestávce formu příchozích, nejmladších od šesti let a také těch nejlepších v kategorii Open nad sedmnáct let.

Eliška Bartuňková

Českému bikrosu svítá naděje, že se na rozdíl od loňska v Riu dalších olympijských her v roce 2020 v Tokiu zúčastní. Příslibem jsou talent i výsledky teprve patnáctileté Elišky Bartuňkové z ÚAMK Bikros klubu Jeseník. Dvojnásobná bronzová medailistka z mistrovství Evropy v dívčích kategoriích v letech 2014 a 2016 slibuje díky svým schopnostem a píli v nastoupeném trendu pokračovat.

Vánoce Romy Labounkové

Romana Labounková z ÚAMK Bikrosklubu Jeseník patří k nejúspěšnějším sportovcům v historii českého BMX i 4crossu. Letos sice na cenné kovy při mistrovství Evropy ani světa nedosáhla, nicméně tři čtvrtá místa znamenala maximum českých ambicí v nejprestižnějších elitních kategoriích. Za své výsledky se Romana stala bikrosovou královnou roku 2016 v anketě o Krále cyklistiky.

Romana Labounková vyhrála v anketě o Krále cyklistiky roku 2016 kategorii bikros. Rozhodly o tom dvě čtvrtá místa závodnice ÚAMK Bikrosklubu Jeseník při mistrovství Evropy v červenci v italské Veroně i vítězství v Evropském poháru o měsíc dříve v německém Weiterstadtu. V této dlouhodobé soutěži skončila Romana celkově pátá. Absolutním králem české cyklistiky se v 52. ročníku ankety stal stříbrný z MS i OH biker Jaroslav Kulhavý.