Zpravodaj ÚAMK ČR - Minikáry

Během posledního červencového víkendu se v italském městečku Viu uskutečnil již 35. ročník závodů Mistrovství Evropy ve sjezdu minikár. Českou republiku se v barvách ÚAMK – AMK SBS Racing LIBEREC vydali reprezentovat Jan Sejkora junior (kategorie C3), otec a syn Jan a Jakub Sejkorovi, Milan Holubec, Martin Flanderka (C4) a posádka Marián/Marián(C6) a v barvách ÚAMK-AMK Škoda Mladá Boleslav Jiří Janovský, Michal Janovský (C4) a posádka Bufák/Musal (C6).


Poslední červencový víkend je tradičně vyhrazen pro Mistrovství Evropy ve sjezdu minikár FISD (Federation International Speed-Down). V tomto roce se závod ME koná na nejkrásnější evropské trati v městečku Viu nedaleko italského Torina.


Mezinárodní šestidenní minikár se jela na Andrlově chlumu u Ústí nad Orlicí. Minikáristé Minikárklubu ÚAMK AMK ŠKODA Mladá Boleslav startovali v pěti kategoriích a hned čtyři dokázali ovládnout. Ke čtyřem vítězstvím pak přidali ještě další tři cenné kovy, dvakrát stříbro a jeden bronz.


První červencový víkend se na trati z Korábu do Kdyně u Domažlic, jedné z nejkrásnějších tratí v Evropě, jel 2. závod Evropského poháru ve sjezdu minikár a zároveň 3. kolo Mittel-Deutschland-Cupu (MDC), německého seriálu závodů minikár.


O víkendu 17. - 18. června se Team ÚAMK zúčastnil dalšího, již 2. závodu seriálu MDC (Mittel-Deutschland-Cup) na trati v durynské Engerdě, nedaleko města Jena. Na velmi atypické trati, kdy jezdci minikár jeli chvílemi i do kopce, záleželo tentokrát především na tom, jak minikára jede, nežli na jezdeckém umění. Na trati více než 2 km dlouhé se sešlo tentokrát cca 60 jezdců v 10 kategoriích.


Po dlouhé zimní přestávce se znovu roztočila kolečka závodních minikár. Minikáristé zahájili letošní sezónu ve slovenském Hlohovci, kam se vydala osmička mladoboleslavských minikáristů, aby zde reprezentovala ÚAMK v rámci 1. kola Evropského poháru.


O prvním květnovém víkendu 6. a 7. května začal nový ročník seriálu Mittel-Deutschland-Cup na legendárním německém okruhu Sachsenring nedaleko města Chemnitz v Sasku. Tento závodní okruh pravidelně hostí velkou cenu Moto GP, ale již podruhé přivítal i minikárové sjezdaře.


O posledním dubnovém víkendu se na vrchu Korábu u Domažlic sešlo více než 25 jezdců a posádek z České republiky a spolkové republiky Německa k oficiálnímu spřátelenému tréninku reprezentací obou zemí před nadcházející novou sezónou roku 2017.


Jméno Jan Sejkora má v závodech sjezdových minikár excelentní zvuk. A nejedná se již jen o čtrnáctinásobného mistra Evropy. Ve šlépějích svého otce se vydal dnes třináctiletý Honzík v roce 2010. Za šest sezon vybojoval pět mládežnických medailí z evropského šampionátu – ke dvěma zlatým i stříbrným přidal loni bronz v belgickém městečku Trois Ponts.


Čtyři medaile, dvě stříbrné a dvě bronzové vytěžili boleslavští minikáristé slalomáři z letošního čtyřdílného mistrovství České republiky. Nejvíce překvapil loňský šampion kategorie do šestnácti let Jan Šimůnek. V premiérové sezoně mezi 17letými až 21letými skončil proti běžným zvyklostem na skvělém druhém místě.


Vítězství ve Středoněmeckém poháru za rok 2016 minikáristů sjezdařů patří posádce ÚAMK Vlastislav Bufák a Marie Burgerová. Mladoboleslavský závodník spolu se spolujezdkyní z Českého Krumlova skončili ve finále pětidílného poháru v Lauterbachu sice šestí, nicméně jim tento výsledek garantoval celkové prvenství.


Dvě prvenství Elišky Slavíkové a Jana Šimůnka, dvě stříbra Tomáše Starého a Petra Melši i třetí pozice Filip Schiebera, to je medailová bilance minikáristů slalomářů z ÚAMK Automotoklubu Škoda Mladá Boleslav v Evropském poháru 2016. Finále soutěže se uskutečnilo o prvním víkendu v září v Rohožníku. Slavíková, Šimůnek i Melša obhájili své výsledky ze sezony 2015.


Prvenstvím a druhým místem při závěrečném šestém kole Evropského poháru ve sjezdu minikár se o posledním srpnovém víkendu ve Víu rozloučila s velmi okleštěnou sportovní sezonou rodina Sejkorových z ÚAMK SBS Liberec. Otec Jan Sejkora konkurencí nadupané finále EP vyhrál, mladší syn Jan skončil těsně druhý a starší Jakub čtrnáctý.


Bohatý program mají minikáristé slalomáři i sjezdaři v závěru prázdnin. Minulý víkend v jihočeských Žalticích vybojovali jezdci Minikárklubu při ÚAMK Automotoklubu Škoda Mladá Boleslav ve třetím pokračování mistrovství České republiky dvě druhá a stejný počet třetích míst. Sjezdaři z klubů ÚAMK v Mladé Boleslavi, Jablonci i Českém Krumlově přivezli z Freitalu u Drážďan prvenství a druhou pozici ze Středoněmeckého poháru v kategorii bobů.


Dvě medaile přivezli minikáristé sjezdaři z klubů ÚAMK ze Středoněmeckého poháru o prvním srpnovém víkendu v německém Postersteinu. V kategorii Suzuki Cup dvojbobů skončili stříbrní boleslavský Vlastislav Bufák s Marií Burgerovou z Českého Krumlova před mezinárodní posádkou Petr Musal (Mladá Boleslav), Heike Hoppeová z Německa.