Zpravodaj ÚAMK ČR - Historická vozidla

Středomoravský Klub Automobilistů a Motocyklistů Olomouc (SKAM Olomouc) pořádá v sobotu 19. srpna vzpomínkové setkání historických automobilů a motocyklů, které je určeno pro vozidla vyrobená před rokem 1964. Vzpomínkové setkání je pořádáno klubem SKAM pravidelně vždy v lichých letech už od roku 2011.


V pořadí jíž třetí Letní vyvedení, jak se nazývá sraz vojenské a civilní techniky a historických vozidel, se uskuteční ve dnech 12. až 13. srpna v Oslí okres Příbram (Hovorků louky).


ÚAMK by vás rád pozval na v pořadí již 33. ročník Kolínské plaketové jízdy, která se koná pod záštitou místostarosty Kolína. Akce se uskuteční v sobotu 17. června.


Klub historických vozidel Praha v ÚAMK pozval v září počtvrté veterány do Újezda nad Lesy. Na parkovišti před supermarketem Penny se představilo 68 automobilů a 37 motocyklů. Tradiční akce poutá každým rokem zvýšený zájem vystavovatelů i návštěvníků.


Klub historických vozidel Praha v ÚAMK pořádá v pátek 28. října se spolkem Retro Prague Podzimní Rally 2016. Jednodenní program zavede posádky historických automobilů ke startu v 9:30 v Drnovské ulici v Praze-Ruzyni. Cíl je naplánovaný na 17:30 před Vilou Kajetánkou v Radimově ulici na Praze 6.


Závod historických vozidel do vrchu Ecce Homo Historic 2016 vyhrál v neděli 11. září ve Šternberku automobil Zbrojovka Z4 z roku 1934 Jiřího Kohlíčka, předsedy klubu ÚAMK S.K.A.M. Olomouc. V soutěži pravidelnosti absolvoval obě jízdy s rozdílem časů jedné desetiny sekundy.


Manželé Jiří a Renata Vítkovi vyhráli s vozem MGA 1500 Roadster z roku 1958 (st. č. 8) sedmý ročník dvoudenní setinové soutěže South Bohemia Classic.  Populární akci připravili pořadatelé z ÚAMK South Bohemia Rallye Clubu a ČK motorsportu v pátek 9. a v sobotu 10. září v jihočeském, západočeském, bavorském a hornorakouském regionu.


Klub historických vozidel Praha v ÚAMK spolu s Mercedes-Benz klubem České republiky zve k tradičnímu setkání majitelů a příznivců značky Mercedes Benz, které se bude konat od 30. září do 2. října v obci Zaječí na Břeclavsku. Střediskem 12. ročníku Vinobraní s Mercedesy bude místní Vinařství u Kapličky.


Tři dny nabité motoristickým sportem k prasknutí uspořádá o prodlouženém druhém víkendu v září klub ÚAMK Ecce Homo Šternberk. Celkem 140 přihlášených strojů bude měřit síly od pátku do neděle při Rally Ecce Homo Historic, vrchařském poháru soudobých vozů Maverick Rescue Euro Cup a veteránské Ecce Homo do vrchu.


Významnou událostí v jihočeském, západočeském, hornorakouském i bavorském regionu bude v pátek 9. a v sobotu 10. září sedmý ročník mezinárodní setinové rallye South Bohemia Classic. Prezentace posádek, kterých se do soutěže přihlásilo 112, se uskuteční v pátek od 14:00 do 16:45 na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. před Grandhotelem Zvon.


Tradiční paráda na tradičním místě, to bude v neděli 11. září akce Veteráni v Újezdě, kterou pořádá Klub historických vozidel Praha v ÚAMK spolu se Soukromníky České republiky. Program odstartuje na východním okraji Prahy v Újezdě nad Lesy za čerpací stanicí ÖMV na parkovišti před supermarketem Penny od 10 hodin.


Nablýskané stroje, které psaly automobilovou historii, se představí 9. a 10. září na jihu i západě Čech, v Horním Rakousku a Bavorsku. Sedmý ročník South Bohemia Classic, mezinárodní setinové rallye pro klasická a sportovní vozidla, zavede stovku posádek do nejatraktivnějších míst těchto čtyř regionů.


Klub historických vozidel Praha při ÚAMK pořádá v sobotu 6. srpna v areálu fary v Činěvsi nedaleko Nymburka společně s Nadačním fondem Františka Lukeše setkání veteránů. Slavnostní zahájení akce je naplánováno od 10:00. Čtyřhodinový program obsahuje představení vystavovatelů a jejich techniky. Jeho součástí bude také soutěž nazvaná Exponát s příběhem, jejíž vyhlášení se uskuteční v pravé poledne.


Mezi stovkou automobilů a třicítkou motocyklů XIX. Hanáckého okruhu vybrali o předposledním červencovém víkendu ve Smetanových sadech v Olomouci návštěvníci soutěže historických vozidel za nejelegantnější exponát nejstarší vůz Ford T z roku 1912. Do hanácké metropole s ním přijel Pavel Beran junior z Lanškrouna. Mezi motocykly upoutalo BMW R12 se sidecarem (1935), patřící Miroslavu Janíčkovi z Poličné. Oba obdželi od primátora Antonína Staňka pohár.


Z Olomouce do Bouzova a zpět, povede v sobotu 23. července XIX. ročník akce nazvané místním nářečím Hanácké okruh. Soutěž opravdových historických automobilů i motocyklů vyrobených do roku 1939 pořádá ÚAMK SKAM Olomouc každý sudý rok, tedy ve dvouletém intervalu. Původní plán převzít maximálně stovku jednostopých a dvoustopých „parádníků“ vzal záhy za své a déle než týden před zahájením akce se už stihlo přihlásit více než 130 posádek.


Ústecká veterán rallye 2016 odstartuje v severočeské metropoli v sobotu 16. července v 9 hodin. Pod záštitou hejtmana Severočeského kraje ji pořádá agilní ÚAMK Veterán Car Club Česká Brána. Pro více než sto posádek organizátoři připravili dvě sobotní etapy o celkové délce 80 km.