Zápis vozidla nebo převod půjdou bez papíru

Zápis vozidla nebo převod půjdou bez papíru

Zřejmě každý motorista, který například prodával vůz a převáděl ho na nového vlastníka,

nebo potřeboval zapsat vozidlo do registru, ví, že to obnáší značnou administrativu, při níž se neobejdete bez papírování. Do budoucna by tomu tak nemuselo být. Přinejmenším tento návrh obnáší kromě jiného novela ministerstva dopravy, kterou vláda bude schvalovat.

Místo papírů by mohlo podání žádosti o zápis vozidla do registru silničních vozidel proběhnout elektronicky. Podobně by tomu mělo být i při změně vlastníka vozidla, navíc by bývalý vlastník a budoucí mohli podávat žádost nezávisle na sobě, pravda musí být adresovány elektronicky na stejný obecní úřad s rozšířenou působností.

Zjednodušení by mělo přinést i to, že nebude nutné předkládat protokol o evidenční kontrole, který je nyní nutný jak při zápisu do registru, tak při změně provozovatele automobilu. Je to logické, protože dané protokoly si úřady mohou vyžádat na STK. Tento dokument už navíc nebude platný jen měsíc, ale pro některá jednání až 2 roky. Tedy po dobu platnosti kontroly STK.

Vstřícnější by v budoucnu mělo být i jednání o vyřazení vozidla z provozu. Odborníci ÚAMK mohou jen dodat, že na zbytečnou administrativu upozorňuje automotoklub již dlouhodobě.