To zásadní sdělení z pondělního jednání chorvatské vlády tedy zní pro turisty příznivě:
Po dalších 14 dnů se nemění naposledy stanovené ceny pro pohonné hmoty v Chorvatsku. Konkrétně: na čerpacích stanicích, které nejsou na dálnicích, se nadále bude prodávat litr standardního dieselu za 13,08 HRK a benzínu Eurosuper 95 za 13,50 HRK za litr. Na dálnicích se eurosuper 95 prodává za 14,57 HRK a eurodiesel za 14,06 HRK.
Nehledě na vyšší ceny na dálničních tazích, tedy tam, kudy proudí k Jadranu i čeští turisté, je tato zpráva příznivá. Není žádným tajemstvím, že části i českých turistů stojí za to před Záhřebem, kde se neplatí mýtné, sjet z dálnice a na nejbližší čerpací stanici natankovat plnou nádrž, která motoristovi mohla vydržet z Čech. Může tedy v ČR tankovat například diesel i za 45,90 Kč a v Chorvatsku mimo dálnici za 43 Kč.
To, co je pro turisty příznivá informace, byť odborníci podotýkají, že platnost tohoto vládního rozhodnutí platí jen 14 dnů od data 4. července, asociace provozovatelů malých čerpacích stanic v Chorvatsku označuje za likvidační rozhodnutí. Požaduje proto, aby vláda dorovnala ztráty malých čerpacích stanic. Jejich zástupce Armando Miljavac hovoří o tom, že je pro ně lepším rozhodnutím zavřít je, než provozovat za dané situace. Rozhodující pro ně bude, za kolik jim prodají pohonné hmoty velkododavatelé. Jestliže dosud měly malé stanice ztrátu na 1 HRK na litru prodaného paliva, pak nyní vzroste o dalších 60 lip na 1,6 HRK.
V každém případě jsou do 18. července ceny nafty o benzínu zastropovány. Pokud se později pohnou vzhůru, pak to zřejmě bude až k hranici 16 HRK, tedy 52,8 Kč. Tedy na úroveň ceny pro cizince v Maďarsku, nicméně byla by stále nižší než je udávaný průměr ceny v Rakousku. Levnější pak by v tomto případě po cestě do Chorvatska byly pohonné hmoty už jen ve Slovinsku (47,25 Kč).