Řidičáky: Část letos končí

Víte, kdy končí platnost vašeho řidičského průkazu?

A znáte výši pokuty, která vás může stihnout, jestliže pojedete s propadlým řidičským oprávněním? Až 2500 Kč. Takže, kromě dlouhé řady kontrolních úkonů, které je vzhledem k začátku nového roku 2023 na místě provézt, je třeba podívat se také na kolonky 4a a 4b na daném dokumentu. Proč? Protože první říká, kdy byl vystaven a druhá kolonka říká, do kdy je váš řidičák platný.

Například, jestliže byl vystaven v roce 2013, pak musíte počítat s tím, že právě v letošním roce končí jeho platnost. Tudíž je na místě zamířit na úřad s rozšířenou působností, samozřejmě podle trvalého bydliště dotyčného motoristy. Tam je na místě zamířit s občanským průkazem nebo pasem, dosud platným řidičákem, vše ostatní, včetně vašeho fotografování již zařídí úřad, který je k tomu vybavený.

Musíte počítat s tím, že na výměnu je stanovena lhůta 20 dnů, takže pokud se například chystáte s dětmi na jarní prázdniny, je třeba zavčasu na to myslet. „Záchranářské“ řešení zní – zaplatit 700 Kč a dostat nový dokument do 5 pracovních dní. Dodejme, že výměna v běžné časové lhůtě je bezplatná. I když… Jestliže přijdete v tříměsíční lhůtě před datem zániku řidičáku, nezaplatíte ani korunu. Jestliže dříve než 3 měsíce před koncem, připravte si 200 Kč.

Novinkou, která je v provozu od začátku prosince roku 2022, je možnost vše vyřídit elektronickou cestou na adrese: https://portaldopravy.cz/. Vzhledem k tomu, že letos čeká výměna téměř 900 000 motoristů, bude se jistě tato možnost hodit.

Varování odborníků ÚAMK zní – vyřiďte si výměnu včas, protože například v Rakousku, až se vydáte na letní dovolenou, nedostanete při jízdě s propadlým průkazem nejen pokutu, ale i „stopku“ na další jízdu za volantem. A pokud vaše žena nebo někdo jiný z rodiny neřídí, dojeli jste.