Motoristický svátek Ecce Homo je tady!

Motoristický svátek Ecce Homo je tady!

Zítra v 8 hodin ráno se nastartují motory a zahájíme tak 42. ročník Mistrovství Evropy

v závodech do vrchu Ecce Homo. Jedná se o závod s obrovskou tradicí. Letos je to již 118 let od konání prvního závodu na této legendární trati Ecce Homo.

Závodníci budou čelit 7800m dlouhé výzvě hned čtyřikrát. V sobotu se pojedou dvě tréninkové jízdy a v neděli pak dvě závodní. Do závodu se oficiálně přihlásilo 194 jezdců. Není to však počet závodníků, kteří se postaví na startovní čáru. Celý dnešek pobíhají administrativní a technické přejímky, a pokud projdou účastníci všemi našimi komisaři, pak už jim nic nebrání ve zdolávání této rychlé a náročné trati. Trať Ecce Homo, dle slov jezdců, vyžaduje v některých místech velkou odvahu. Uvidíme, jak se s ní závodníci z celé Evropy vypořádají. Když zde zmiňujeme celou Evropu, pro organizátory je velkým potěšením, že je o šternberský závod takový zájem. Přihlásili se jezdci z 15ti zemí Evropy, např. Itálie, Španělsko, Francie, ale taky Kosovo, Srbsko nebo třeba Makedonie.

 

Souboj Merli Trnka

Letošní ročník slibuje velkou podívanou v kategorii těch nejrychlejších. Evropský šampion Christian Merli, několikanásobný vítěz na Ecce Homo a držitel traťového rekordu se utká se svým protivníkem, domácím Petrem Trnkou. Je neuvěřitelné, jak daleko se Petr Trnka dostal. Ovládá bravurně svůj vůz, má velký talent, ale především má za sebou obrovský kus odvedené práce. To jej dostalo mezi elitu kopcových závodníků celé Evropy. Na předcházejících závodech sezony se umisťuje druhý právě za Merlim, ale mnohdy první ve skupině E2-SC a sbírá tak plné body v hodnocení Mistrovství Evropy. Christian Merli potrápí svoji Osellu FA30 a Trnka věří své Normě M20 FC. Pokud vyjde dobré počasí, trať bude v optimálním stavu a tito jezdci budou ve své obvyklé formě, můžeme se těšit na souboj o setinky vteřiny. Tento víkend slibuje sportovní zážitky se vším všudy!

 

Královská třída „placek“

V královské třídě „placek“ bude o cenné body bojovat několik jezdců, můžeme se těšit kromě Merliho a Trnky na Němce Hina, který se zde vloni umístil v TOP 3, Francouze Sébastiena Petita, který už naši trať velmi dobře zná, závodit v této kategorii bude také Belgičan Corentin Starck, ten ve Šternberku byl na Masters 2016, proto trať Ecce Homo poznal jen z části. Španěl Joseba Iraola Lanzagorta svádí na evropských závodech boj právě s Trnkou a necháme se překvapit, jak se mu bude dařit v České republice. Z českých jezdců uvidíme také Václava Janíka, Davida Dědka, Petra Vítka, Zdeňka Chudou, Martina Vondráka a další. Dokonce zde máme i ženskou stopu. Do jednoho takového stroje usedne i krásná, mladá, odvážná Tereza Machová.  

 

Velmi rychlý Hlavinka

Letos je ve skvělé formě také Josef Hlavinka ml., který se svojí Glorií zajíždí parádní časy. Na posledním závodě v Ústí nad Orlicí dokonce stanovil rekord v tzv. “malorážkách“. Hlavinkovi se v letošní sezóně daří, a proto se těšíme na jeho jízdy na Ecce Homo.

 

Kategorie 1

V této kategorii se můžeme těšit také na velké souboje. Očekávání vkládáme do švýcarského jezdce, který letos startuje s českou licencí, dokonce za domácí Automotoklub Ecce Homo Šternberk. Ronnie Bratschi pojede se svým Mitsubishi Lancer Evo VII RS. Jeho velkým konkurentem je Karl Schagerl s krásným VW Golf Rallye. Schagerl je v této skupině jezdců jedním z nejrychlejších, proto se můžeme těšit na další boje za lepší časy. Tady rozhodně musíme zmínit Marka Rybníčka, který už má letos na svém kontě několik vítězství. Předvede nám ve Šternberku jeho závodní speciál KTM GTX-Bow. Těšit se můžeme také na Davida Komárka s McLarenem F1 Evo 2019 nebo Poláka Madziaru s Porsche 991 GT3 Cup. Kategorie 1 bude nabitá nadupanými závoďáky!

Historická vozidla          

Nesmíme zapomenout ani na skupinu historických vozidel, kteří zde závodí jak v Mistrovství Evropy, tak v Mistrovství České republiky. Prvenství v ME si na Ecce Homu střeží Ital Piero Lottini s Osellou PA 9/90. I mezi českými jezdci ve skupině historiků máme mnoho rychlých jezdců, např. Jaroslav Prášek s Chevronem B42 nebo Jiří Kubíček se Škodou 130 RS a mohli bychom jmenovat mnohé další.

Navštivte Šternberk již tento víkend! Závody do vrchu slibují skvělou podívanou. Zveme Vás také na doprovodný program na Hlavní náměstí, který je pro návštěvníky zdarma, dále můžete vidět několik kamionů, kteří se zúčastnili Rally Dakar 2023 a pojedou exhibiční jízdu po trati Ecce Homo. Jejich bivak najdete na Radniční ulici. Nebo můžete zajít do Ecce Homo Parku, kde se v sobotu od 10 hodin pojede závod o nejrychlejší čas na simulátoru. Navštívit naše závodníky můžete i v parkovišti závodních strojů, vstup je pouze 100 Kč. Pokud budete míst víkendovou vstupenku, vstup máte zdarma.

Ecce Homo je tady, to, na co všichni celý rok čekají, se odehraje již za pár hodin. Přijďte dnes v 18 hodin na slavnostní zahájení závodu na Hlavní náměstí.

Sledovat Ecce Homo můžete na sociálních sítích po celý víkend, ale hlavně, přijďte fandit!

 

Bc. Milena Schärferová, tisková mluvčí závodu Ecce Homo