EnduroGP: Jezdci KBS Teamu s nejedním zlatem

Šestý a předposlední podnik – Paulo Duarte FIM EnduroGP World Championship 2023 – hostil pořadatel Usprigozus Grupo TT de Vilarandelo Valpaços.

Odehrál na severu Portugalska. Opět se jednalo o náročnou prověrku zdatnosti všech jezdců startujících v seriálu GP enduro a náročnost podniku ještě ztěžovaly vysoké teploty, které v tu dobu panovaly. Přesto jezdci českého KBS Teamu Unhošť, podporovaného ÚAMK, v náročné soutěži opět důstojně reprezentovali. Pořadatel připravil pro světovou špičku endura třídy GP i třídy Open náročný necelých 50 km dlouhý okruh převážně s kamenitým či písčitým podkladem, který jezdci GP absolvovali tři a půl krát. Kromě pátečního prologu započítávaného do sobotní etapy čekaly na jezdce v každém kole tři měřené testy (extrém, enduro a kros test), v posledním zkráceném půl kole pak ještě enduro a kros test. Celkem pak šlo téměř o sedm a půl hodiny v sedle motorky v náročném terénu, za vysokých teplot.

V sobotní etapě jezdci KBS Teamu od prvního kola zajížděli na měřených testech časy, které je řadily mezi desítku nejlepších ve svých třídách. Kryštof Kouble figuroval od startu na 7. místě ve třídě GP-E2, Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 zajel v prologu šestý nejrychlejší čas třídy, pak to bylo průběžně na testech mezi 8.-10. místem. Ve třídě Open 4S bojoval o pódiové umístění opět Jakub Hroneš.

Sobotní etapu dokončil Kryštof Kouble na 7. místě a bral cenných devět bodů do hodnocení seriálu. Matěj Škuta obsadil nakonec 10. místo ve třídě Junior2. Jakub Hroneš ve třídě Open 4s v náročném terénu vybojoval skvělé 3. místo, a tím cenné body. Jiří Hádek pak přidal další vítězství ve třídě Open 2t.

Do nedělní etapy se startovalo opět za slunečného a od rána teplého počasí. Kryštof Kouble figuroval od startu opět průběžně střídavě na 7. a 8. místě a obhájil sobotní 7. místo. Matěj Škuta ve třídě GP-Junior2 rozjel nedělní etapu podstatně zlepšeným výkonem a skvělým pátým časem na prvním extrém testu. Ve třetím kole pak ještě tento čas o jednu pozici vylepšil. Z toho pak bylo konečné 8. místo, a tím i cenné body. Jakub Hroneš po zlepšeném výkonu dokázal vyhrát absolutně třídu Open, a tak bral i cenné body za 1. místo i ve třídě Open 4s. Jiří Hádek přidal další vítězství ve třídě Open 2t.

V průběžném hodnocení seriálu GP Enduro 2023 ve třídě třídy GP-E2 figuruje Kryštof Kouble po šesti odjetých podnicích ze sedmi na 8. místě a Matěj Škuta pak ve třídě GP-Junior2 na 7. místě. Třídu Open-2s  vede Jiří Hádek a Robert Friedrich (i když v Portugalsku nestartoval) je na 3. místě. Ve třídě Open-4s je v průběžném hodnocení Jakub Hroneš na 3. místě.

Poslední podnik letošní sezony se jede 6. až 8. října na jih Portugalska u města Santiago do Cacém a ÚAMK drží palce jezdcům, aby úspěšně završili sezónu.