43. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk

43. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk

  1. června: Na trati bude třicítka vozů z desítky zemí

Třicítka přihlášených z desítky zemí ovládne proslulou trať Ecce Homo, na které se ve dnech 31. května – 2. června 2024 uskuteční 43. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu. Závodně i divácky přitažlivou akci opět zorganizoval AMK Ecce Homo Šternberk, a to za podpory ÚAMK.

Závody do vrchu přitahují velkou pozornost nejen vzhledem k atraktivním sportovním výkonům, ale i proto, že příznivce motorsportu vždy zaujmou originální sportovní vozy. Od takových jako je Tatuus Master S2000, Norma, stejně jako Osella, Ligier a další. K těm známějším značkám a modelům pak patří Škoda Octavia Cup 2 nebo Škoda 130 RS. Pozornost rozhodně přitahují vozy Lamborghini Huracan nebo Gallardo, Porsche 911 a 997, Mitsubishi Lancer Evo IX i další sportovní modely, které letos uvidíme na trati. 

Domácí jezdce, kteří tvoří zhruba třetinu závodního pole, doplňují ti zahraniční, a to ze zemí jako: Rakousko, Belgie, Francie, Itálie, Polsko, ale i Maďarsko a z dalších států.

A na jakou trať vyrazí? Budou mít před sebou tradiční trasu o délce 7,8 kilometru s výškovým rozdílem 307 metrů, což znamená, že průměrné stoupání bude představovat bezmála 4 stupně, což prověří jak vozy, tak i jezdce. Dodejme, že rekord trati drží Christian Merli na voze Osella FA30 Zytek LRM, a to s časem 02:39,80, což se jezdci podařilo v roce 2022. Jistě nejen z účastníků už teď touží zapsat do análů právě svoje jméno.

Už z tohoto výčtu je zřejmé, že 43. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk opět má co nabídnout. Připojme také informaci, že samotné Ecce Homo je zapsáno jako: CEZ Hill limb 2024, Mistrovství ČR v závodech do vrchu, Mistrovství ČR v závodech do vrchu historických vozidel, Česká trofej, Mistrovství Slovenska v závodech do vrchu a Mistrovství Rakouska v závodech do vrchu. I to podtrhuje význam této sportovní a společenské akce.

Ta se uskuteční ve dnech 31. května – 2. června. První den bude patřit přátelskému setkání činovníků 43. ročníku Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo se zástupci města Šternberka. Setkání se uskuteční v pátek od 18:30 hodin v obřadní síni v prvním patře šternberské radnice na Horním náměstí 16. 

V sobotu 1. června 2024 je na programu sportovního podniku trénink, který bude zahájen v 8 hodin a ukončen bude přibližně v 16 hodin. V neděli 2. června 2024 v 7:45 hodin vyjede kolona pořadatelských vozidel k tradičnímu kladení kytic k pomníkům na trati Ecce Homo. Kdo budete mít zájem se tohoto aktu zúčastnit, měl by být v 7:30 hodin na start závodu na Opavské ulici.

Poté přijde na řadu onen kýžený okamžik. V 8:30 hodin bude závod v prostoru startu slavnostně odstartován. Ukončení sportovního podniku se předpokládá zhruba v 18 hodin a poté bude následovat na Horním náměstí Šternberka slavnostní vyhlášení vítězů.

ÚAMK drží všem závodníkům palce a zve příznivce motor sportu na 43. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu Ecce Homo Šternberk.