Test 200 pneu: Desetina zcela propadla

Test 200 pneu: Desetina zcela propadla

Celkem 200 modelů letních a celoročních pneumatik rozměru 205/55 R16 testovali němečtí odborníci, aby zjistili, co mohou motoristům doporučit, a od kterého obutí pro osobní vozy raději kupce odradit.

Trochu smutná zpráva je, že více než 10 % považují odborníci za zcela nevhodné a mezi nimi i výrobky z Čech a Slovenska.

Skutečně je tomu tak, že 22 typů pneumatik lze dokonce podle odborníků, včetně expertů ÚAMK, označit za nebezpečné. Testy, které zorganizoval německý Auto Bild, například kontrolovaly, jaká bude brzdná dráha vozů s různými plášti na suché vozovce za rychlosti 100 km/h a na mokré při rychlosti 80 km/h.  A jaké byly výsledky? Rozdíl mezi kvalitními plášti za sucha byl bezmála 14 metrů. Na dráze o tolik kratší zastavily vozy s dobrým obutím. Na mokré vozovce byl rozdíl ještě vyšší – 20 metrů.

Mezi špatně hodnocené letní vzorky patřil například český Matador Hectorra 5. Společně s ním: Firemax FM601, Radar RPX800, Ceat SecuraDrive a dalších 9 plášťů. Ke kritizovaným a nedoporučovaným mezi celoročními kromě slovenského Tomken Allyear 3 se řadí i: Hifly All-Turi 221, Leao I-Green All Season, Uniroyal AllseasonExpert 2 a další dva modely.

Jednoznačně se tedy ukazuje, co odborníci ÚAMK velmi často zdůrazňují, jak je kvalitní obutí velmi důležité pro bezpečnost cestujících, ale i všech ostatních účastníků dopravy.