Každou půlhodinu ujede viník od nehody

Každou půlhodinu ujede viník od nehody

Nést zodpovědnost za to, co řidič případně způsobí, tedy zaviní nehodu, není snadné, nicméně je to morální i právní povinnost.

Jinými slovy, tak se mají chovat slušní lidé. Případným „ťukancem“ na parkovišti to začíná a těžkou nehodou, od níž pachatel ujede, to může skončit. Proto je na místě na to upozorňovat. Fakt, že v Čechách každý pátý viník od nehody ujede, je varující.

K tomuto závěru přivedla analýza, kterou provedlo Centrum dopravního výzkumu. Podle jeho údajů tak za roky 2021 až 2023 viníci ujeli od celkem 54 185 dopravních nehod. Přitom nešlo jen o banální „plechy“. Vždyť při těchto haváriích přišlo o život 27 lidí, 66 bylo zraněno těžce a 1 436 lehce. Zjednodušeně se dá říct, že každou půlhodinu, přesněji 29 minut, na českých silnicích někdo ujede od dopravní nehody.

A možné následky za ujetí od nehody a neposkytnutí potřebné pomoci osobě, která při nehodě utrpěla újmu na zdraví, tak jak to říká paragraf 151 zákona č. 40/2009? Pokuta ve správním řízení až 25 000 Kč, stejně jako případné odnětí svobody až na 5 let anebo zákaz řízení. Experti ÚAMK dodávají, že na západ od nás jsou postihy za takovýto čin zásadně vyšší.