Kde má koruna váhu?

Kdo by chtěl, aby mu letošní dovolená v zahraničí pustila žilou jeho peněženky! To, jak si stojí korunka vůči měně v cizích státech, stejně jako to, zda jinde nakoupíme lépe než u nás doma, může mít určitý vliv na výběr destinace, kam hodláme v druhé polovině letošních dovolených zamířit. Volte sami.

Čísla vycházející z údajů o cenách produktů a služeb v 98 hlavních městech zemí světa říkají, že ve třetině států je dráž a ve dvou třetinách levněji než u nás v Praze. Podle těchto informací například vychází, že v nejoblíbenější destinaci, tedy v Chorvatsku, za 1000 Kč nakoupíte v Záhřebu (uvádí se, že je to stejná cenová hladina jako v přímořských oblastech) zboží, které by mělo v ČR hodnotu 1192 Kč.

Po pravdě, tento údaj nám vychází zcela jinak, a to při kontrolním nákupu odborníků ÚAMK. Ti nakoupili v zásadě tytéž základní potraviny v Praze a rovněž v Trogiru nedaleko Splitu. V Chorvatsku vyšel nákup o bezmála čtvrtinu dráž než v podobných pražských velkoobchodech. Daný výsledek bychom přičetli aktuálnímu zásadnějšímu zdražování u Jadranu.

Kde tedy přece jen vyjde dovolená a nakupování v zahraničí levněji než doma? Sázkou na jistotu jsou země jako: Egypt, Tunisko, Turecko. Dále ochráníte svoji peněženku na Mauriciu, v Maďarsku i Bulharsku. V Thajsku nebo Řecku a Portugalsku už budou ceny v zásadě vyrovnané našim. Dráž o čtvrtinu až třetinu bude ve Španělsku a Itálii. A drahota čeká české turisty třeba ve Velké Británii, Švýcarsku nebo USA.

Tak, a teď vybírejte cíl své dovolené…