Odsunutí zákazu ropáků: Budeme následovat Skotsko?

Buďme upřímní – Česká republika je z těch zemí EU, které mají, velmi diplomaticky řečeno, jen vlažný vztah k elektromobilům.

Svého času (tedy v předvolebním období) dokonce představitelé současné vlády deklarovali, že nelze dopustit, aby se vinou elektrifikace staly automobily a tedy doprava do zaměstnání, pro občany nedostupnými. Nyní je ticho po pěšince. A tak prapor oprávněných obav z přikázané elektromobility pozvedají jiní. Nedávno vláda Skotska.

V této zemi vládní představitelé jasně vidí, co je na první pohled jasné i v Čechách: ceny elektromobilů jsou doslova nepředstavitelně vysoké pro celou skupinu lidí. Nedostatečná infrastruktura, tedy především nedostatek nabíjecích stanic, je tak enormní, že s masovějším nárůstem elektromobilů není reálné počítat. No a nakonec samotný provoz elektromobilů. Dnešní ceny elektrické energie přivedly k tomu, že v řadě zemí, včetně Skotska a Česka se ceny především benzínu dostaly pod cenou úroveň nabíjení elektromobilů elektřinou. Takže?

Skotsko oficiálně vyhlásilo, že posouvá zákaz prodeje nových vozů se spalovacími motory na rok 2032. Prozatím na daný rok. Jasný postoj.